Pazartesi, Haziran 24, 2024
More

  Falcon 9’un altıncı inişine ait HD fotoğraflar

  SpaceX, roket ateşleyip indirme konusunda uzmanlaştığını, Cumartesi sabahı erken saatlerde gerçekleştirilen uydu göreviyle bir kez daha gözler önüne serdi.

  Japonya’ya ait JCSAT-16 telekomünikasyon uydusunu sabit yörüngeye taşıyan Falcon-9, atmosfer dışına çıkmasının ardından okyanusta bekleyen yüzen platforma başarıyla indi.

  Falcon 9 böylece, ikisi karaya dördü de okyanusa olmak üzere toplam altı ateşlemede başarıyla yere dikey iniş yapmış oldu.

  Yerden 36.000 km yüksekliğe yerleştirilen JCSAT-16 uydusu, sabitlendiği konuma taşınabilmek için Falcon-9’un çok daha hızlı olması gerekiyordu. Alçak yörünge görevlerine kıyasla daha fazla yakıt alan Falcon 9, böylece dikey iniş için gerekli manevra ve alçalmanın en zorlu olduğu görevde bile başarılı olabileceğini bir kez daha kanıtladı.

  Falcon 9, en çok yakıt ve hız gerektiren ateşlemede dikey iniş yapabileceğini gösterdiği gibi bu inişi gece karanlığında da rahatlıkla yapabiliyor. 

  SpaceX, 5 Mayıs 2016 tarihinde yine bir diğer Japon uydusu olan JCSAT-14’ü Falcon 9 ile sabit yörüngeye ateşlemiş ve roket yine gece karanlığında okyanusa inmeyi başarmıştı.

  SpaceX CEO’su Elon Musk, resmi görevlerde kullanılarak yere iniş yapmış bir roketi ilk kez ikinci bir defa Eylül veya Ekim ayında ateşlemeyi düşündüklerini belirtti.

  Yere dikey iniş yaptıktan sonra ikinci kez tekrar ateşlenen roket denemesini, ilk kez Blue Origin gerçekleştirmiş ve başarılı olmuştu.

   

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler