Falcon Heavy SpaceX’in Ay roketi mi olacak?

0
3904
FAlconHeavy
FAlconHeavy

SpaceX, 28 Aralık 2016 tarihinde Instagram hesabında yaptığı paylaşımda Falcon Heavy’nin gövdesini gözler önüne serdi. Açıklamada, “Falcon Heavy ara kademesi roket fabrikasında hazırlanıyor. FH gelecek yıl havalandığında, iki kat farkla yeryüzündeki en güçlü roket olacak.”

Fotoğrafta yer alan ara kademe, roketin birinci ve ikinci kısmını birleştiriyor. SpaceX’in gelecek yıl ifadesi ise ‘2017 ortalarına’ işaret ediyor. Falcon Heavy’nin bu yıl içinde yapılacak deneme ateşlemesi başarılı olursa, mevcut en güçlü roketi temsil eden Delta IV Heavy’nin itiş gücünü ikiye katlamış olacak.

https://www.instagram.com/p/BOkwrgQAmI8/

Falcon Heavy ne kadar güçlü?

SpaceX’in bugüne kadar birçok hedefinde ertelemeler karşılaştığını biliyoruz. Uzay-havacılığın zorlu şartlarında bu durum hayli normal olsa da, SpaceX bu sefer tarihte yanılmak istemiyor gibi. Paylaşılan fotoğrafta roketi tamamlama çalışmalarının hızla ilerlediği anlaşılabiliyor.

Falcon Heavy’nin ateşlemesinin yapılacağı yer ise Florida Uzay Merkezi’ndeki 39a ateşleme platformu olacak.

Teknik olarak incelendiğinde de Falcon Heavy’nin fazlasyıyla güçlü bir roket olacağını görüyoruz. 27 Merlin motoruna sahip olacak roket, 2.67 milyon kg itiş gücü ortaya çıkaracak.

Bazı analistler, roketin karmaşık tasarımını ve 27 motorun uyumlu bir şekilde çalışmasının zor olacağını öne sürerek, SpaceX’in verdiği tarihe hazır olmayacağını düşünüyor. Bu düşünceleri güçlendiren faktör, Sovyetlerin 1969 ve 1972’de denediği 4 ateşlemede birden başarısız olan N1 roketi yatıyor olabilir. Yılbaşı ağacını andıran roket, 30 motor kullanıyordu.

Falcon Heavy Ay’a gidebilir mi?

NASA’nın Obama döneminde ikinci plana atılan ancak asla vazgeçmediği hayali, Ay’a tekrar insanlı görev düzenlemek. Çin veya Rusya’dan önce bu hayalini gerçekleştirmekte kararlı olan NASA, Ay ve Mars roketi Space Launch System (SLS) ile Orion kapsülünü Kasım 2014’te denemişti.

Yine de, Falcon Heavy’nin bu yıl içinde başarılı olması, rokete yönelik talepleri de artırabilir. NASA’nın SLS’i ateşlemeyi düşündüğü yıl 2018. SpaceX o tarihe kadar Falcon Heavy ile Dragon V2’nin başarılı olacağını kanıtlarsa, Ay görevini de kapabilir.

Burada dikkat çekmemiz gereken bir faktör, SLS’in çok daha yüksek taşıma kapasitesi olsa da, ateşleme maliyetinin Falcon Heavy’e oranla 10 kat fazla olacağı. NASA hesaplamalarına göre, SLS ile Orion kapsülünü bir defalık kullanmanın maliyeti 3 milyar dolar olacak. Planlandığı gibi 2030’a kadar 20 ateşleme yapılırsa, NASA’ya 60 milyar dolar gibi anormal bir maliyet çıkacak.

Trump Ay’a giderse rakiplerini yine ters köşe edebilir.

Bu aşamada SpaceX ve diğer roket firmalarının sunacağı maliyet avantajları gelecekteki görevleri ne derecede etkiler bilinmez. Ancak SpaceX ve diğer özel firmalar için büyük bir avantaj söz konusu: Trump.

Trump’ın NASA dönüşüm ekibinde yer verdiği isimlerden biri, Ay’da madencilik yapmak isteyen özel uzay-havacılık sektörü savunucusu ve işadamı Charles Miller. Miller’ın Ay keşfi için yaptığı kapsamlı çalışmaların temellerinden biri, Falcon Heavy. Miller’ın raporunda dikkat çektiği nokta, Falcon Heavy’nin sunacağı maliyet avantajı.

Eğer Falcon Heavy havalanırsa, Elon Musk’ın Falcon 9’un okyanusa ilk başarılı inişindeki gibi dans etmesi olası.