Salı, Haziran 25, 2024
More

  Ferrari kıvrımlarına sahip UFO tasarımı

  Mars’a henüz adım atmamış olsak da, hayal gücü yüksek tasarımcılar galaksilerarası seyahatler için fikirlerini öne sürüyor. LaFerrari tasarımcısının UFO modeli ise uzaylıları bile kıskandıracak türden.

  Ferrari’nin 2016 sonuna kadar sadece 499 tane üreteceği ve alıcıları henüz 2013 yılında belirlenen LaFerrari modelinin tasarımcısı Flavio Manzoni, Avrupalı tasarımcıların fütürist araçlar tasarlamaktaki başarısını bir kez daha gözler önüne serdi.

  Manzoni’nin fazlasıyla cilalı ve sade tasarımı, Dünya dışından talep alabilecek kadar havalı. Manzoni Lancia Fulvia ve LaFerrari’nin ardından çizgilerini bir de galaksilerarası uzay aracı tasarımında ortaya koymak istemiş. Eğer 22. yüzyılın uzay araçlarını üretmeye yönelik sanayi İtalya’da öne çıkarda, uzaylılardan üstün olacağımız tek bir alan ortaya koyabiliriz.

  Manzoni, FormTrends sitesine yaptığı açıklamada, ‘çocukluğundan bu yana UFO’lara meraklı olduğunu’ belirtti. Sardunya adasında büyüyen Manzoni, en üst katında geniş bir teras bulunan altı katlı bir binada büyüdüğünü, bir gün bir UFO’nun terasa ineceğini hayal ettiğini’ söyledi.

  Bu düşüncenin kendisini biraz korkuttuğunu ama hep meraklı olmasını sağladığını belirten Manzoni, araç tasarımlarından da ilham alarak ortaya çok havalı bir UFO çıkarmış. Manzoni, tasarımdaki ana motivasyonun, ‘gelecekte yaşamak için daha az yer olacağı için uçması gereken bir araç tasarlama isteği’ olarak ifade ediyor.

  manzoni_UFO_02

  ‘Belki de Amerika’yı keşfedip gittiler’

  Manzoni’nin açıklamaları, çocukluğundan itibaren gökyüzünü ve Dünya dışı varlıkları hayal eden bir insanın, hayal gücünün de ne kadar güçlü olabileceğinin çok güzel bir örneği.

  Uzaya fazlasıyla meraklı olan Manzoni, ‘UFO’ ve ‘Space:1999’ dizilerinin hayranı. Blade Runner’ı beğenen, Kubrick’in en çok akılda kalan yapımlarından 2001: A Space Odyssey’i ise ‘dönüm noktası’ olarak ifade eden Manzoni, Dünya dışı varlıkların olduğuna inanıyor.

  51. Bölge ve Bermuda Şeytan Üçgeni gibi esrarengiz yerlerden her zaman etkilendiğini belirten Manzoni, Flash Gordon serisine bağımlı hale gelmiş ve sık sık geleceği ve fütürist şehirleri hayal etmiş. Gençliğinde hayranı olduğu İtalyan endüstri tasarımcısı Joe Cesare Colombo ve Fransız mobilya tasarımcısı Pierre Paulin’in çalışmaları bile Manzoni’nin fütürist çizgilerini etkilemiş. Manzoni, “İkisinin 70’lerin estetiğiyle geleceği yansıtma yeteneklerini beni büyüledi” yorumunu yapıyor.

  manzoni_UFO_002

  Manzoni’nin neden bir uzay gemisi tasarımı yaptığı sorusunun cevabı oldukça gizemli. Sanırım benim kafamda oluşan düşünce gibi, bir gün Dünya dışı bir ırkın onu üretmesini düşünüyor veya gelecekte bir gün onunla galaksilerarası seyahat yapabileceğimize inanıyor.

  İtalyan tasarımcı, “Bence Evren’de bizden daha az gelişmiş ya da daha ileri canlılar olabilir… Ancak ya çoktan bizimle yaşıyorlarsa? Belki de kainattaki kardeşlerimiz Amerika’yı ilk keşfedenler görevini üstlendi. Görev sona erdiğinde, evlerine geri döndüler.”

  Belki bir gün geri dönüp Manzoni’den UFO tasarımının haklarını satın almak isteyecekler. Hatta onu kaçırıp süper teknolojiye sahip bir gezegende UFO sanayisinin baş tasarımcısı ilan edecekler? Veya…

  manzoni_UFO_03

   

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler