Pazar, Haziran 23, 2024
More

  Fortnite 2019’da yapımcısına 1.8 milyar dolar kazandırdı

  Yaklaşık 3 yıldır dünya genelinde on milyonlarca oyun severin ilgi odağı olmaya devam eden Fortnite, yapımcısı Epic Games’e 2019’da 1.8 milyar dolar kazandırdı.

  Nielsen’e bağlı SuperData Research şirketi tarafından açıklanan verilere göre, Fortnite 2019’da bir önceki oranla %28 daha az gelir getirmesine rağmen en çok kazandıran oyun oldu. Fortnite’ın 2018’deki getirisi 2.5 milyar dolar olmuştu.

  SuperData tarafından sunulan istatistiklere rağmen, Epic Games oyundan ne kadar kar edildiğini açıklamayı reddetti.

  Son yılların giderek yaygınlaşan Freemium oyunlarından olan Fortnite, bedava indirilmesine rağmen oyun içinde birçok paralı içerik sunuyor. Sanal eşyalar, sana para ve sezonluk Battle Pass biletleri oyunun en büyük getiri kalemleri arasında.

  2017 yazında sunulan Fortnite, Eylül 2017’de bedava “Battle Royale” versiyonu ile güncellenmişti. Epic Games, güncellemnin ardından 2017 ve 2018’de Fortnite’ı olabildiğince çok platforma yaymaya çalıştı. Fortnite bugün PS 4, Nintendo Switch, Xbox One, PC, Mac, iOS ve Android üzerinde oynanabiliyor. Oyun severlerin yararlandığı en büyük özelliklerden biri, bir platformdaki oyuncunun farklı bir platformdaki ile oynayabilmesi.

  Fortnite, küresel alanda elde ettiği başarı ile Sony’nin çoklu platforma karşı duruşunu da tersine çevirmeyi başardı. Sony, Eylül 2018’de PS 4 oyuncularının Xbox ve Nintendo Switch oyuncuları ile Fortnite oynamalarına yeşil ışık yaktı. Nihayetinde, Fortnite oyun içinde satılan içeriklerin yanı sıra Battle Royale’de harcanabilen V-bucks satışları ile büyük gelir elde etti.

  Fortnite, 2018’deki gelir performansı düşmesine rağmen 2019’da en çok para kazandıran freemium olurken, tüm oyun türleri arasında da aynı birinciliği elde etti.

  Mobilde PUBG lider

  Mobil dünyasındaki istatistiklerde PUBG başı çekti. PUBG, Eylül 2019 itibari ile Çinli yapımcısı Tencent’e 158.5 milyon dolar kazandırdı. Gelirin %55’i, Çinli oyunculardan geldi.

  İkinci sırada 116 milyon dolar ile PokemonGo gelirken, oyunun ana kitlesini %41 ile ABD’li oyuncular oluşturdu. Listenin üçüncü sırasında, yine Tencent tarafından sunulan Honor of Kings yer aldı.

  PUBG, App Store gelir sıralamasında birinci sırada yer alırken, PokemonGO’nun birinci olduğu Goole Play’de sekizinci sırada yer aldı.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler