Salı, Haziran 25, 2024
More

  Frankfurt Havaalanı, COVID-19 Test Sertifikaları için IOTA Tabanlı Uygulama Kullanıyor

  Geliştirici Hans Moog tarafından doğrulanan bilgiye göre Frankfurt Havalimanı’ndaki COVID-19 test merkezi, IOTA ve Ethereum’a dayanan ve Ubrich GmbH tarafından geliştirilen bir uygulama kullanıyor.

  geraldfriedrich2, pixabay

  Korona salgını, tüm dünyada olduğu gibi Almanya’da da tüm vatandaşlar için gündemde olmaya devam ediyor. Karantina ve sosyal mesafe gibi önlemlerinin yanı sıra COVID-19’u teşhis etmek için yapılan PCR testi, şu anda virüsle mücadelede çok önemli bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, IOTA Topluluğu Çek Cumhuriyeti’nin kurucusunun dün Twitter hesabında bahsettiği gibi, Tangle teknolojisi de virüsle savaşmak için kilit bir rol oynayabilir.

  7 Ocak’ta Twitter kullanıcısı @milancheck COVID-19 testinin ekran görüntüsünü paylaştı. Bu, Frankfurt Havalimanı’ndaki test merkezinin, sonuçların gerçekliğini ve güvenliğini sağlamak için temel teknoloji olarak IOTA’yı kullandığını ortaya çıkardı. @milancheck Twitter üzerinden şunu paylaştı:

  Başlangıçta, IOTA Vakfı bahsedilen teknolojinin kullanımından haberdar olmadığı belirtti. Ancak, bir Reddit kullanıcısının ortaya çıkardığı bilgiyle birlikte aslında vakfın kullanım durumu hakkında bilgi sahibi olduğu ortaya çıktı. @Milancheck tweetini yayınladıktan kısa bir süre sonra, geliştirici Hans Moog ise şu cevabı verdi:

  ”That’s correct. They are using IOTA for the COVID-19 test certificate.”

  @milancheck, Twitter

  Ancak Moog, tweet’ini nispeten hızlı bir şekilde tekrar sildi. Bununla birlikte, Tangle Explorer üzerinden yapılan kontrollerde, IOTA’nın, Şubat ayı başlarından beri Frankfurt Havalimanı’nda kullanıldığını ortaya çıkıyor.

  Köln merkezli girişim, IOTA ve Ethereum tabanlı çözümü geliştiriyor

  Ancak, teknik çözüm IOTA Vakfı tarafından değil, Köln merkezli Ubrich GmbH tarafından geliştiriliyor. Blockchain Insider’ın geçen Ocak ayında okuyucularıyla paylaştığı yazıda Ubrich tarafından yapılan açıklamaya göre geliştirilen uygulama ”Ethereum’un ölçeklenebilirlik darboğazlarını kapatmak için özel bir yan zincire sahip genel bir ana zincir kullanıyor.”

  Gecikmeyi azaltmak için Ubrich, Ethereum ve IOTA ile BigchainDB kullanıyor. Özellikle, “hafif bir ürün yazılımı, akıllı sözleşmelerle işlenmek üzere okumaları yakalamak için doğrudan IoT uç noktasında çalışır”, kurcalamaya karşı korumalı bir şekilde.

  COVID-19 testleri için yayınlanan broşür, sistemin nasıl çalıştığına dair ayrıntıları açıklıyor. Buna göre, bir numune alındıktan ve analiz edildikten sonra, sonuç “UBIRCH’in benzersiz teknolojisi kullanılarak blok zincirine sabitleniyor.”

  In compliance with the GDPR and the highest data security standards, control over the data rests exclusively with the person concerned. […] In this way, a person’s certified SARS-CoV-2 status can be checked quickly and easily at any time using a QR code.

  Örneğin, yolcular test sonuçlarını kalkıştan önce doğrudan kapılarda hızlı bir şekilde doğrulatabilirler. Lufthansa Industry Solutions (LHIND) bu hizmeti zaten kullandığını belirtti. Ek olarak, entegre UBIRCH arayüzüne sahip uygulama, diğer uygulama alanlarında veya endüstrilerde de kolayca kullanılabilir.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler