Galaksimizde 36 Uzaylı Medeniyet Olabilir

0
6380
Samanyolu galaktik gaz Chandra
Samanyolu galaktik gaz Chandra

Astronomlar, ”Galaksimizde yaklaşık 36 aktif medeniyet olmalı” diyor. 

Astrophysical Journal’da dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmaya göre, galaksimizde saklanan, hepsi iletişim kurabilen düzinelerce akıllı uzaylı medeniyeti var olabilir. 

Nottingham Üniversitesi’nden çalışmanın yazarı Astrofizik Profesörü Christopher Conselice, yaptığı açıklamada, ”Aktif medeniyetlerin dünyada olduğu gibi diğer gezegenlerde oluşması 5 milyar yıl sürdüğü varsayılırsa, galaksimizde en az bir düzine medeniyet olmalı” ifadesinde bulundu. 

Fikir evrime dayanıyor

Conselice, açıklamasında ”Fikir, kozmik ölçekte evrime dayanıyor” diye ekledi. 

Fotoğraf Düzenleme, Yabancı, Insanlık Dışı, Gece, Koyu
https://pixabay.com/

Araştırmacılar, rakamların Samanyolu Galaksisinde bir dizi teknolojik medeniyet bulunduğuna işaret ettiğini belirtti. 

Nottingham Üniversitesi’nde yardımcı doçent olan ve araştırmada başı çeken Tom Westby, ”Güneş’inkine eşit bir metal kaynağı sayesinde ihtiyaç duyulan güçlü kriterlerde (Güneş’e nispeten metal bakımından zengin), galaksimizde yaklaşık 36 aktif medeniyetin olması gerektiğini hesaplıyoruz” dedi.

Westby’e göre, yıldız sistemlerindeki kaynakların, tahmin edilen sayıların ”oldukça önemli ölçüde değişmesine” neden olabilecek bir etken olduğunu belirtti. Sunulan tahminler, en son araştırma kapsamında yapıldı.

Westby, ”Yeni çalışmamız, güncel verileri kullanarak bu varsayımları basitleştirmemizi sağladı ve bize galaksimizdeki medeniyetlerin sayısının somut bir tahminini sundu” ifadesini kullandı. 

https://www.flickr.com/

Son derece ilgi çekici araştırmada, uzaylı medeniyetlerin ortalama 17.000 ışık yılı uzaklıkta olabileceği belirtildi.  Diğer tüm akıllı medeniyetlerin uzun zaman önce çoktan ölmüş olması da, araştırmada yer alan opsiyonlar arasında. 

Gökbilimcilere göre, onları bulmak bize kendi insanlığımız hakkında da önemli ipuçları verebilir. 

Conselice, ”Eğer akıllı hayatın yaygın olduğunu fark edersek, bu medeniyetimizin birkaç yüzyıldan daha uzun süre var olabileceğini ortaya çıkarır. Alternatif olarak, eğer galaksimizde aktif medeniyetler bulunmazsa, kendi uzun vadeli varlığımız için bu kötü bir işarettir” açıklamasında bulundu. 

Conselice, ”Hiçbir şey bulamasak bile, Dünya dışı akıllı yaşam arayarak, kendi geleceğimizi ve kaderimizi keşfediyoruz” sözlerini ekledi.

Araştırmacıların açıklamalarından, Dünya dışı varlıkların mevcudiyetini sorgulayarak kendi kozmik kimliğimizi keşfetmek istedikleri anlaşılıyor.