Perşembe, Temmuz 25, 2024
More

  Gizliliği kaldırılan nükleer bomba denemelerine ait videolar YouTube’a yüklendi

  ABD, Sovyet Rusya ile silah yarışında olduğu Soğuk Savaş yıllarında yüzlerce nükleer bomba denemesi gerçekleştirdi. İkinci Dünya Savaşı’nın sona erdiği 1945’ten 1962’ye kadar 210 nükleer bomba patlatıldı. Ertesi yıl, yüzey ve yeraltında gerçekleştirilen atom bombası denemeleri yasaklandı. Geriye, bugüne dek birçoğu gizli arşivlerde kalmış nükleer bomba patlamalarına ait videolar kaldı.

  Birçok dramatik ve etkileyici videoyu bugüne kadar muhtemelen YouTube’da izlemişsinizdir. Desert Rock kod adıyla gerçekleştirilen denemelerden bir tanesi, radyasyonun belli mesafelerde insan vücudu üzerindeki etkisini ölçmek için yapılan ve askerlerin katıldığı bir denemeyi içeriyor. Mike Oldfield’in ‘Nuclear’ parçası görüntülerin etkisini misliyle artırıyor:

  Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’nda (LLNL) görevli olan Greg Spriggs, 7000 nükleer deneme videosunu (her patlama birçok açıdan görüntülenmişti) arşivlerde saklamakla görevlendirilmişti. Bu filmlerden birçoğu geride kalan on yıllarda bozuldu, diğerleri de gözlerden uzak kaldı.

  Dünya tarihini gelecek nesillere özetleyecek

  LLNL’nin verdiği bilgiye göre, beş yıl süren çalışmalarda 4,200 film tarandı ve 750 tanesinin gizliliği kaldırıldı. Spriggs, ‘başlangıç seti’ olarak belirttiği 750 filmin ise internete yüklendiğini belirtti.

  Spriggs, Gizmodo’ya yaptığı açıklamada ‘film kutularını açtığınızda halen sirkenin kokusunu alabiliyorsunuz ve çürümenin etkisiyle ortaya çıkan yan maddelerin kokusu da burnunuza geliyor’ ifadesini kullandı.

  Filmlerin organik materyalden yapıldığını belirten Spriggs, hangi koşullar altında korunsalar bile nihayetinde çürüyeceklerini bildikleri için dijitale aktarıma başladıklarını söyledi. Spriggs ve meslektaşlarının tam zamanındaki müdahalesi, gelecek nesillere dünyanın geçmişi hakkında çok kısa sürede çok fazla şey anlatacak görüntülerin aktarılmasını sağlayacak.

  Spriggs, halen 3,480 filmin taramadan geçirilmesi gerektiğini ve bunun da en az iki yıl süreceğini belirtti. Spriggs, görüntüler hakkında ise şu ifadeleri kullanıyor:

  “Ne kadar enerjinin ortaya çıktığını düşünmek inanılmaz…. Bir daha nükleer silah kullanmak zorunda kalmayacağımızı umuyoruz. Eğer tarihi insanlara sunup bu silahların ne kadar yıkıcı olduğunu anlamalarını sağlarsak, kullanmalarını da engelleyebiliriz.”

  Spriggs’in belirtmediği ama altını çizmemiz gereken nokta, modern nükleer bombaların filmlerde izlediklerimizden onlarca kat daha güçlü olması.

  İlginizi çekebilir: Dört nükleer patlamanın HD videosu

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler