Gökbilimciler çift karadelik sistemlerinin varlığını doğruladı

0
5048
orbitingblackholes
orbitingblackholes

ABD’nin New Mexico Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, karadeliklerin birbirinin yörüngesinde var olabileceği düşüncesini doğruladı.

Birleşmekte olan iki galaksinin merkezinde yer alan süper dev karadelikler, ilk kez tespit edilmelerinden bu yana geçen 10 yılı aşkın sürede gözlemlendi. Yer teleskopları ile elde edilen veriler, Dünya’dan çok uzak bir mesafede olmalarına rağmen karadeliklerin varlığının kesinleştirilmesiyle sonuçlandı.

Yıllar süren gözlemler, ABD geneline yayılmış 10 radyo teleskop içeren Very Long Baseline Array (VLBA) ile yapıldı. Sorocco, New Mexico’da yer alan teleskop, birbirinin yörüngesinde olduğu tahmin edilen karadeliklerin sinyalini aldı. Astronomlar bu sinyalleri kullanarak karadeliklerin konumunu belirledi ve yörünge hareketlerini gözlemlemeyi başardı.

Araştırmada yer alan New Mexico Üniversitesi’nden Greg Taylor, “Uzun bir zamandır birleşen galaksilerin merkezlerinde biribirinin yörüngesinde hareket eden karadelikler görmeye çalışıyorduk… Var olmaları gerektiğine izler ne kadar güçlü olsa da, bugüne dek bir tane bile gözlemlenmemişti” ifadesini kullandı.

Güneş’in 15 milyar katı kütleye sahipler

Bilim insanları, geçtiğimiz yıl bilim alanındaki en büyük keşiflerden birine imza atarak, kütleçekim dalgalarını tespit etmişti. Görelilik Teorisi’ne dayanan dalgaların varlığı, her biri Güneş’in 30 katı kütleye sahip iki karadeliğin çarpışmasında oluşan sinyallerin tespiti ile gerçekleşmişti.

En son yapılan araştırmada ortaya çıkarılan çift karadelik sistemi, galaksilerin evrimi ve birleşmelerini anlamak için gökbilimcilere yeni bilgiler sunacak. Birbirine komşu olan iki karadelik, iki galaksinin çarpışmasıyla oluşan 0402+379 galaksisinde yer alıyor. Birbirleri etrafındaki bir yörüngeyi 24,000 yılda tamamlayan karadeliklerin, toplamda 15 milyar Güneş kütlesine sahip olduğu belirtildi.

Astronomlar, 0402+379 merkezinde yer alan çift karadeliği önümüzdeki yıllarda kesintisiz gözlemlemeyi sürdürecek. Bu sayede yörünge hareketlerini daha iyi takip edebilmeyi amaçlıyorlar.

Taylor, süper dev karadeliklerin yakınlarındaki yıldızlar ve galaksilerin gelişimi üzerinde çok büyük etkiye sahip olduğunu belirtti. ABD Donanma Gözlemevi’nden Bob Zavala ise çift yıldız sistemlerinin gözlemlenmesinde kullanılan tekniklerin aynısı ile çift karadelik sistemlerini inceleyebileceklerini savundu. Karadelikleri ve birleşmelerini daha iyi anlamak, Evren’in gelişimi ve galaksi oluşumu hakkında halen bilmediğimi birçok sırrı ortaya çıkaracak.