Gökbilimciler kara delik doğuşuna tanıklık etmiş olabilirler

0
4711
kara delik dogusu
kara delik dogusu

Tarihte ilk kez, bir grup gökbilimci, 20 milyon ışık yılı uzaklıkta bir kara delik doğuşuna tanıklık ettiklerini düşünüyorlar. Araştırmacılar kara deliklerin üstdev yıldızların patlamasıyla oluştuğunu düşünüyorlar. Hubble Uzay Teleskobu ile alınan veriler bu hipotezi güçlendirebilir.

N6946-BH1 olarak bilinen al üstdev yıldızı üzerinde çalışan Hubble Uzay Teleskobu ile toplanan veriler incelenirken, yeni oluşmaya başlamış bir kara deliğin keşfi yapıldı. N6946-BH1 isimli yıldız, Güneş’ten 25 kat daha büyük ve ilk kez 2004’te gözlendi. O zamandan beri Hubble, yıldızın hareketlerini izliyor. Veri derinlemesine araştırıldıktan sonra, yıldızın 2009’da, Güneş’ten 1 milyon kat daha aydınlanarak patlamaya başladığı, sonrasında yavaşça söndüğü keşfedildi. Bu veriler yeni gözlemlerle karşılaştırıldığında, N6946-BH1 yıldızının yeni bir kara delik doğuşunu tetiklediği düşünülüyor.

N6946-BH1 yıldızının son yıllarda çöktüğü ve 2009’da patladığı hipotezi ise, yıldızın nötrino parçacıklarına ayrılmasına dayanıyor. Bu durum, yıldızın yerçekimi kuvvetinde düşmeye sebep olarak, elektronların etrafta dolaşan hidrojen iyonlarına takılmasını sağlıyor. Bu senaryo doğruysa, Hubble Teleskobu bir kara deliğin doğuşuna dair ilk gözlemlerini yapmış demektir. Fakat ileri bir araştırma bunu kanıtlamak için gerekli.

İleri gözlemler gerekli

Kara delik doğuşunun onaylanması için, araştırmacılar yıldızın patlamasına ve kaybolmasına sebep olabilecek diğer olasılıkları indirgemesi gerekiyor. Bir diğer yıldızla birleşme ya da Hubble’ın görüşündeki toz perdesi arasında saklanma olasılıkları gibi. Fakat araştırmacılar başka bir yıldızla birleşmenin, bir yılda yok olmayacak çok daha büyük bir patlamaya yol açacağına işaret ediyorlar. Ve eğer sebep toz perdesi ise, yıldızın er geç ortaya çıkacağını düşünüyorlar.

Son bulgular uzman incelemesinden geçmedi, bu yüzden şimdilik şüpheyle yaklaşmalıyız. Ama araştırmayı hızlandırmak için araştırmacılar, yıldızın gözlemine Hubble ve NASA’nın Chandra X-ray Gözlemevi ile devam etmek istiyorlar. Bu yüksek teknolojili iki teleskop ile hipotezi doğrulayacak ya da yanlışlayacak bilgiyi elde edeceklerine inanıyorlar.