Google yeni akıllı ürünleri 4 Ekim’deki etkinliğinde duyuracak

0
3656

Google, merakla beklenen ve büyük olasılıkla (Nexus markası altında olmayan) yeni akıllı telefonlarını ve diğer ürünlerini tanıtacağı özel etkinliğini 4 Ekim’de San Francisco’da gerçekleştirecek.

Şirket, akıllı telefon şeklindeki bir diktörtgen ve “G” logosunun yanı sıra etkinlik tarihini gösteren kısa bir tanıtım videosunu Youtube üzerinden paylaştı. Google’ın bilindik arama kutusunun bir akıllı telefon şekline dönüştüğü bu 30 saniyelik videoda yer alan cihazın rahatlıkla bir telefon olduğunu söyleyebiliriz.

Google’ın aynı zamanda Made By Google etiketini kullanarak oluşturmuş olduğu madeby.google.com internet adresinde etkinliğe kısaca göz atabilirsiniz. Ve yeni cihazlara ilişkin duyurulardan haberdar olmak için etkinlik sayfasından mail listesine kayıt olabilirsiniz.

r7899789778
Basına sızan bilgiler bazı detaylar veriyor

Google, telefonların hangi isimle piyasaya sunulacağını henüz onaylamadı fakat çoğu rapordan sızan bilginin aktardığı üzere telefonun arkasında bir “G” logosu yer alabilir.

Android Police blog sitesinden gelen raporda, “HTC tarafından üretilen iki yeni akıllı telefon görüyor olacağız” deniliyor söylentilere göre bunlar 5 inç ve 5.5 inç boyutunda Pixel X ve Pixel XL olarak anılabilirler dahası telefonların kasası için tamamen metalden yapılmış olduğu yine gelen bilgiler arasında.

Böyle bir durumda cihazların fiyatı plastik malzemeli modellere göre bariz bir artış gösterecektir. Bu, Google’ın piyasaya süreceği yeni telefon modelleri için farklı bir fiyatlama stratejisini takip edeceği anlamına geliyor.

Google bu yeni cihazları Android Nougat’ın özel sürümünü (7.1) destekleyen bir amiral gemisi haline getirecek.

Hatırlarsanız geçen yıl piyasaya çıkan Nexus 6P metalden üretilmişti, 5.2 inç boyutundaki LG 5X için ise plastik malzeme kullanılmıştı.

İnternet kodları arasına gizlenen fotoğraflar neyi işaret ediyor?

Telefonların tam olarak nasıl görüneceğine dair şu an için elimizde belirli bir kaynak yok. Buna rağmen ortada enteresan bir durum var: Google’ın madeby internet adresinin kodlarına gizlediği fotoğrafların ortaya çıkmasıyla, iki LED halat arasında yerde duran bir telefonun şirketin yeni akıllı cihazı olabileceğine işaret ediyor.

877678

Bir başka görselde ise fotoğrafın bu yeni telefon ile çekilmiş olabileceği ihtimalinin yüksek olduğunu görüyoruz.

5788585877

Google’ın büyük donanım etkinliği olarak söz ettiği bu etkinlikte göreceklerimiz kısaca:

  • Pixel markalı iki yeni akıllı telefon
  • 4K Chromecast
  • Google Home ve Daydream VR hakkında daha fazla detay

Diğer söylentilere göre yeni 4K Chromecast’in de bir isim değişikliği geçirdiği konuşuluyor — Chromecast Plus veya Chromecast Ultra.


Google, Allo’yu yayınladı

775e6757567Google’ın Android ve iOS platformları için geliştirdiği yeni mesajlaşma uygulaması Allo yayınlandı. Allo’dan önce Google, görüntülü konuşma uygulaması olan Duo’yu geçtiğimiz ay yayınlamıştı ve uygulama 1 haftada 5 milyon defa indirilmişti.

Google Duo tarafımızca da test edildi ve Amerika-Türkiye arasında test edilen görüşmelerin çoğunda (internet bağlantı hızına bağlı olarak) video ve ses kalitesi orta-üst düzey olarak sınıflandırıldı.

Allo uygulaması oldukça akıllıca düşünülmüş, diğer mesaj uygulamalarına kıyasla farklı özellikleri barındırıyor. Bunlar kısaca:

  • Telefon aramalarınızı uygulama dışına çıkmadan gerçekleştirebilme.
  • Makine öğrenimi ilkesini temel alan bir özellik olan “Akıllı Yanıt” fonksiyonu ile karşınızdakine tek bir dokunuş ile otomatik cevaplar verebilme.
  • Uygulama içerisinde Google Asistan’ı kullanabiliyorsunuz sizinle konuşan sanal bir asistandır.
  • Whisper Shout ise metin veya fotoğrafınızın boyutunu ayarlayarak, gönderdiğiniz mesajın önemini karşı tarafa anlatmayı hedefliyor.
  • Uçtan uca şifreleme, gizli bildirimler ve süresi dolan sohbetleri içeren bir gizli mod yine uygulamada mevcut.
  • Sohbet sırasında uçuş bilgisi kontrolü ya da restoran araması gibi pek çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Etkinliğin hemen sonrasında Google’ın yenilikleriyle ilgili bir çok bilgiyi tekrar sizinle paylaşacağımızı umut ediyoruz. Google’ın sonbahar etkinliği hakkındaki her şey için beklemede kalın. ✌️