Google Avrupa Birliği’nden 1,5 milyar Euro’luk antitröst cezası aldı

0
3813
google EU AB AdSense dijitalx pixabay
google EU AB AdSense dijitalx pixabay

Google, Mayıs 2018’de yürürlüğe giren Avrupa Genel Veri Koruma Tüzüğü’nün (GDPR) ardından denetimlerini sıkılaştıran AB’den toplamda üçüncü cezasını yedi. AB antitröst komisyon üyesi Margrethe Vestager, dün gerçekleştirdiği basın toplantısında Google’ın AdSense reklam sistemini kötüye kullanarak müşterileri “rakip reklam motorları ile anlaşma imzalamamaya zorladığını” belirtti. Vestager, 10 yılı aşkın süredir devam eden kötüye kullanma sonucu rakip firmaların rekabet etme ve yenilik sunma kabiliyetlerinin de kısıtlandığını ifade etti.

AB, Vestager’in açıklaması ile Google hakkındaki üçüncü ve en son cezasını kesmiş oldu. Teknoloji devi geçtiğimiz yıl mobil pazarında hakimiyet kurma çabaları nedeniyle 4.3 milyar Euro, bir önceki yıl da arama motorunda alışveriş sonuçlarını yönlendirmekten 2.4 milyar Euro cezaya çarptırılmıştı. Google, her iki davada da temyize gitti.

En son soruşturma ile Google’ın AB antitröst davalarından aldığı cezanın toplamı 8.2 milyar Euro’ya (9.2 milyon dolar) ulaşmış oldu. En son cezanın bir öncekinden düşük olmasının sebebi ise 2016’da başlatılan soruşturma sonrasında Google’ın AdSense politikaları üzerinde Avrupa Komisyonu ile ortak çalışma yapması olarak gösteriliyor.

AdSense’i ilgilendiren soruşturma ise 2006’ya uzanıyor. Söz konusu tarihte Google AdSense hizmetini Arama ürünü olarak sunmaya başlamıştı. Böylece perakendeciler ve gazeteler gibi platformlar sayfalarında Google arama motoru yerleştirmeye başladı. Buradan yapılan aramalar sonucunda gelen reklam gelirlerinden, Google wbe sayfalarına komisyon veriyordu.

Ancak, Google müşterilerine kendisi dışında arama motoru içermelerini engelleyen sözleşmeler imzalattı. 2009’da ise kendi arama motoru daha öne çıkarıldığı takdirde rakip arama motorlarının da yer almasını kabul etti. AB’nin AdSense antitröst soruşturmasını duyurduğu 2016’da ise Google her iki koşulu da kaldırdı.

Google adına açıklama yapan küresel ilişkiler kıdemli başkan yardımcısı Kent Walker, “Komisyonu’n talep ettiği değişikliklerin birçoğunu hayata geçirdiklerini, önümüzdeki aylarda Avrupa’da rakip firmalara daha fazla görünürlük sağlayacak güncellemelerin de hayata geçeceğini” ifade etti.

Google bahar temizliğine 2.3 milyar kötü reklamı kaldırarak başladı

AdSense’in etkinliği giderek azalıyor

The Verge’de yer alan habere göre, Google’ın Avrupa Komisyonu ile uzlaşmaya bu kadar sıcak bakmasının ana sebebi AdSense’in giderek azalan önemi. 2003’te sunulan AdSense, ilk yıllarında büyük bir gelir kaynağı olsa da etkinliği her geçen yıl azaldı. Bloomberg’ün paylaştığı veriye göre, AdSense 2015’te Google’ın gelirlerinin %20’sinden azını karşılarken, o yıldan itibaren gelirler düşmeye devam etti. Bloomberg Intelligence analisti Aitor Ortiz, “Eğer yıllık raporlara bakarsanız AdSende’in giderek daha önemsiz hale geldiğini görebilirsiniz” yorumunu yaptı.

Vestager, dün gerçekleştirdiği toplantıda Google’ın antitröst cezalarına cevap olarak yaptığı güncellemelerden de bahsetti. Örneğin, alışveril ile ilgili aramalar üzerindeki şikayetin ardından Google üzerinden yapılan sonuçlarda rakip firmaların belirme oranı yüzde 6’dan yüzde 40’a yükseldi.

Google ayrıca, Andorid’i ilgilendiren soruşturmaya yönelik olarak mobil cihazlarda kullanıcılara “tarayıcı ve arama motoru seçim opsiyonu” getirildiğini ifade etti. Vestager, “kullanıcı deneyimini artırmak için Google’ın seçim opsiyonu sunan ekran yerleştirmesinin iyi bir gelişme olduğunu” söyledi.

AB’nin Google’ı üçüncü kez cezalandırması ve Google’ın bu cezalara karşılık çaba göstermesi, gelecekte benzer gelişmelerin olmayacağı anlamına gelmiyor. Vestager, halen kullanıcılardan gelen şikayetler kapsamında Google’ın farklı iş alanlarında da soruşturma altında olduğunu ve kullanıcı tercihini güçlendirecek gelişmeleri sağlamak için çalışmaya devam ettiklerini ifade etti.