Salı, Haziran 25, 2024
More

  Google Earth’ten sıkılanlara çözüm: Mars Trek

  NASA, Kızıl Gezegen’in yüzeyini 2D ve 3D olarak tüm detaylarıyla inceleyebileceğiniz Mars Trek programını PC ve mobil için sundu.

  Google Earth ve Street View ile insanlığın sahip olduğu tek ve yegane gezegende dolanmaktan sıkılanlar, NASA’ya teşekkür edebilir. Everest’i dörde katlayan Olmpus Mons ve Büyük Kanton’u yanında cüce bırakan Valles Marines’i ile Mars artık 3D olarak dijital ekranlarda.

  NASA, yüzeyin detaylı bir şekilde incelenmesinin yanı sıra MRO (Mars Yörünge Kaşifi) ve diğer uydulardan çekilen görüntülere ve Opportunity ile Curiosity gibi yer keşif robotlarının fotoğraflarına yer verdiği Mars Trek’te, bilgilendirici notlar sunuyor.

  İnteraktif haritada gezinin

  Keşif araçlarının tarihi iniş yerlerini de yakından bakma ikmanı sunan Mars Trek, Ayarlar seçeneğinde birçok hesap ve ölçüm aracı sunuyor. Bunlarda ‘Box’, 3D yazıcı için dosya oluşturmanızı sağlıyor.

  NASA’nın 1965’te Mariner 4 ile başlayan Mars macerasında bugüne dek elde ettiği verilerle oluşturduğu interaktif harita, kamuoyunun Kızıl Gezegen’e yolculuk planlarına göstereceği ilgiyi artıracağı şüphesiz.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler