Google günde 2 milyon içerik silme talebi alıyor

0
3811
googlelogo 0001
googlelogo 0001

Avrupa Birliği’nin (AB) Mayıs 2014’te aldığı ‘aramaları düzenleme’ kararı, Google’ın her geçen gün daha fazla başını ağrıtıyor. Avrupa Adalet Divanı tarafından alınan kararda, Google’ın ‘arama motorlarında veri kontrolü yaptığı ve bu işlemin Avrupa veri koruma yasalarıyla uyumlu olması gerektiği’ kararı verilmişti.

AB’nin aldığı kararın ardından ilk dört günde 40 bin talep alan Google, bugün dünyanın dört bir yanından gelen içerik silme talepleri altında boğulmaya başladı. Torrent Freak’de yer alan bilgiye göre, Google’a saniyede 25, dakikada 1,500 ve günde 2 milyon 160 bin arama motoru sonucu düzenleme talebi geliyor. Taleplerin birçoğu, yapılan aramalarda çıkan URL sonuçlarının kaldırılmasını içeriyor.

Google'a gelen URL silme taleplerinde patlama yaşanıyor.
Google’a gelen URL silme taleplerinde patlama yaşanıyor.

Gizlilik ikinci sırada

Veriler, geçtiğimiz ay Google’a gelen taleplerin 5,492 tanesinin telif hakkı sahiplerine ait olduğunu gösterdi. Telif hakkı sahipleri, toplamda 72,207 alan adının kaldırılmasını istedi. Buradan yola çıkarak, her bir domain için 900 kapatma talebi yapıldığı anlaşılıyor.
Kesin olmayan veriler, en çok kapatılması istenen siteleri İspanyolca MP3 sitesi flowxd.me ve Polonya merkezli dosya kilitleme sitesi şifreleyerek veri koruma) chomikuj.pl olarak gösterdi.

Anlaşılacağı üzere Google’ın boğuştuğu içerik silme taleplerinin büyük kısmı kişisel mahremiyeti korumaktan çok telif hakkı ihlalleriyle bağlantılı. Korsan MP3 sitelerinin hala var olduğunu da ele alırsak, taleplerin azalması için fazlasıyla zaman harcamak gerekecek. İçerik sildirme hakkı, telif hakkı sahiplerinin korsana karşı en büyük silahlarından birini temsil ediyor.