Salı, Haziran 25, 2024
More

  Google’ın otonom arabasını polis durdurdu

  Google’nın otonom araba filosundan bir araç çok yavaş gittiği için polis tarafından kenara çekildi.

  Araba, motorsikletli bir polis memuru tarafından Google‘ın Mountain View, California kampüsü yakınlarındaki bir halka açık yolda durduruldu. Polis, aracın hız sınırı 35 mil/sa (56km/sa) olan yolda 24 mil/sa (38km/sa) hız ile seyretmesinden ötürü dikkatini çektiğini ifade etti.

  Google arabaları hız sınırı 56 km/saat’e kadar olan yollarda gidebiliyor, Google da arabalarını çarpışmalardan korumak adına 40km/sa hızı geçmemelerini sağlıyor.

  google_car-2

  Ancak ne var ki, California yasalarına göre çok yavaş gitmek de çok hızlı gitmek gibi bir suç. Yasa ile insanların trafiğin akışını gereksiz yere yavaşlatmaları engellenmiş oluyor. Keşke bizim ülkemizde de olsa diyeceğimiz başka bir yasa daha.

  “Çarpışmalara dikkat ediyoruz”

  Polis görevlisi arabanın yasaları çiğnemediğini çünkü bulunduğu yolun hız sınırları dahilinde hareket ettiğini zaten sürekli Google arabalarına rastladığını ve aşina olduğunu iletti. Arabaları hali hazırda Google kampüsünün etrafında milyonlarca kilometre kat etmiş durumda.

  Temmuz ayındaki ilk yaralanmalı olaydan sonra Google çarpışmanın, otonom araba geliştirirken çarpışmalardan kaçınılmasının önemini gösterdiğini ve bu yönde özenle çalıştıklarını belirtti.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler