Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  ‘Google’ın robot ordusu insanlığı yok edebilir’

  Yapay zekanın geleceği hakkında sık sık uyarılarda bulunan Elon Musk, Google tarafından yürütülen robotik projelerin insanlığın sonu olabileceğini düşünüyor. Musk’a göre Google’ın inşa edeceği robotlar bir gün insanlığı yok edebilir.

  PayPal ile başlayan başarı öyküsüne SpaceX, Tesla Motors ve SolarCity ile devam eden Elon Musk, yapay zeka korkusunun kaynağında Google’ın yattığını ortaya koydu.

  Ashlee Vance’in hazırladığı biyografinin içeriği hakkında sızan bilgilere göre, Musk, Google CEO’su Larry Page’in önderliğinde ‘ileri yapay zekaya sahip robot filoları kurulacağını’ düşünüyor. Daha da kötüsü, bu robotlar Skynet’in belkemiğini oluşturabilir ve insanlığı yok edebilir.

  Dünyanın en gelişmiş robotlarından biri kabul edilen Atlas.
  Dünyanın en gelişmiş robotlarından biri kabul edilen Atlas.

  Kitaba göre Musk tabii ki Page’in bilinçli olarak insanlığı yok etmeye çalışacağını düşünmüyor ancak en çok korkulan senaryo gereği, robotların kontrolden çıkabileceği ve insanlığa baş kaldırabileceğini düşünüyor.

  Musk, yakın arkadaş olduğu Page’in ‘çok iyi niyetli biri olduğunu’ not düşse de, ‘kaza eseri çok kötü şeyler yapabileceğini’ söyledi.

  Musk, yapay zeka konusundaki endişesinde yalnız da değil. Londra’da düzenlenen Zeitgeist 2015 konferansında uyarılarına bir yenisini ekleyen Stephen Hawking, yapay zekanın 100 yıl içinde kontrolden çıkabileceğini öne sürdü. Diğer önemli isimler Bill Gates ve Steven Wozniak da, ‘yapay zekanın insanlığın geleceği için çok kötü sonuçlar doğurabileceğini’ belirtmişti.

  ‘Tehlike yok’

  Larry Page ise Android’in mimari Andy Rubin’in başında yer aldığı ve Boston Dynamics gibi oldukça etkileyici gelişmeler sunan sekiz firmanın yürüttüğü çalışmaların, insanlığa tehdit sunacağına inanmıyor.

  Financial Times’a geçtiğimiz yıl açıklama yapan Page, ‘yapay zekanın güçlenmesinin olumsuz sonuçlar doğurmayacağını ve ekonomiye robot gücünün eklenmesiyle büyük faydalar sağlanabileceğini’ söylemişti.[quote_box_right]Elon Musk, Larry Page ve Sergey Brin adresi gizli bir dairede toplantılar düzenliyor.[/quote_box_right]

  Page açıklamasında, robotların geri dönüşü olmayan teknolojilerden biri olduğunu vurgulayarak, “Bu tür gelişmelerin olmamasını dileyemezsiniz, hepsi gerçek olacak” ifadesini kullanmıştı. Page, “Ekonomide inanılmaz bir kapasiteye ulaşacağız. Robotlar gün geçtikçe daha fazla iş yaptıkça çalışma kavramına bakış açımız değişecek. Bunun olmamasını bekleyemezsiniz” demişti.

  Google’ın insanlık adına beklentileri ne kadar olumlu olsa da, iyi niyet yapay zekanın her zaman uslu bir çocuk olarak kalacağı garantisini vermiyor. Teknoloji devinin kısa süre önce tanıttığı tekmelere dirençli Spot ve yazın yollara çıkacağı açıklanan sürücüsüz otomobiller, yapay zekanın aslında dışarıdan fark edilmeyecek kadar hızlı geliştiğinin bir göstergesi. Sonuç olarak Google gibi bir firmanın maddi kaynakları ve insan gücü, dünyayı değiştirecek yenilikler sunmak için yeterli.

  ‘Sık sık bir araya geliyorlar’

  Vance biyografisinde, gerçek hayatta iki yakın dost olan Musk ve Page’in birçok proje hakkında fikir alışverişinde bulunduklarını belirtiyor.

  Hatta, Page sık sık Musk’ın San Francisco’daki evine geliyor ve Hyperloop gibi uçuk kaçık projeler üzerinde tartışıyorlar. Bunlardan bir tanesi, sürekli Dünya’nın etrafını dönecek ve yolcu taşıyacak bir uçak.

  Musk ve Page’in sohbetlerine, ara sıra Google’ın bir diğer kurucusu Sergey Brin de katılıyor. ‘Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future’ adlı biyografide yer alan bilgiye göre, üçlü ‘adresi gizli tutulan bir dairede’ toplanıyor.

  Yapay zekanın uzak gelecekte ne gibi faydalar ve sorunlar doğurabileceğine belki de bazılarımız tanık olacak. Ancak şurası kesin ki insanlığın devamını getiren en temel unsur daima hayal gücü olacak.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler