Google’ın robotu ordu için fazla gürültülü

0
3486
BigDog Google
BigDog Google

Google’ın sahip olduğu Boston Dynamics tarafından geliştirilen ‘Legged Squad Supoort System’ veya nam-ı diğer LS3, tonlarca kilo malzeme ve mühimmat taşıma yeteneğine rağmen arazide kullanılmaya hazır değil.

Military.com’da yer alan bilgiye göre, jeneratör gibi ses çıkaran robotun arazide kullanılabilmesi için ‘yeni denemeler veya güncellemeler yapılacağı’ belirtildi. YouTube AiirSourcaMilitary kanalında yayımlanan video, dev cüssesiyle doğru orantılı bir gürültü çıkaran LS3’ün, askerlere yardım etmekten çok yerlerini belli etmeye yaracağını gösteriyor.

Pentagon’a bağlı Ar-Ge kurumu DARPA (Gelişmiş Savunma Araştırmaları Projeleri Ajansı) ile geliştirilen projede yer alan Marine Corps Warfighting Lab araştırmacısı Kyle Olson, ‘robotun askerlerin yerini belli eden gürültüsü nedeniyle özelliklerini kısıtladığını’ belirtti.

Cephenin gerisinde yer alabilir

Dört ayaklı metal makineler için ses çıkarmayan bir motor geliştirmek ise hiç kolay bir iş değil. Özellikle tonlarca ağırlık taşıyacak askeri bir robot üretecekseniz, zırhıyla beraber sesten arınmış bir motor geliştirmek hayli güçleşiyor.

Boston Dymamics’in 2013’te geliştirdiği LS3 prototipi BigDog, go-kart motoru kullanıyordu. LS3 geliştirmek için 2013’te yapılan 10 milyon dolarlık anlaşmada ise mermilere dayabilecek zırha sahip daha sessiz bir motor üretilmesi kararlaştırıldı. Görünen o ki LS3 şu an için ancak cephe gerisinde taşımacılık yapabilir.