GoPro eşliğinde uzay yürüyüşü

0
3876

Rus kozmonotlar Gennady Padalka ve Mikhail Kornienko’nun Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) gerçekleştirdiği uzay yürüyüşünün GoPro ile çekilen görüntüleri YouTube’a düştü.

UUİ’de bu yıl içinde sadece Rus kozmonotlar tarafından gerçekleştirilen tek EVA (extravehicular activity) görevinin GoPro ile çekilen Full HD görüntüleri YouTube’a düştü. Uzayda geride bıraktığı 879 günle atmosfer dışında en uzun süre kalan insan olan Gennady Padalka ile Rus meslektaşı Mikhail Kornienko’nun 10 Ağustos’ta gerçekleştirdiği RS EVA-41 görevi, 15 yıldan bu yana kullanılan UUİ’nin rutin bakımı hakkında da detaylı bilgi sunuyor.

EVA_roscosmos

Gennady Padalka, Temmuz’da kırdığı rekoru bu ay içinde pekiştirdikten sonra 11 Eylül’de Dünya’ya dönmüştü. Mikhail Kornienko ise Mart ayında ABD’li Scott Kelly ile bir yıllık göreve başlamıştı.

Padalka ve Kornienko’nun TSİ 13.20’de başladığı görev, genel bakımın yanı sıra bir pencerenin silinmesi, uzay istasyonuna gelen uzay araçlarıyla iletişimi sağlayan antenlerin bakımı ve birinin değiştirilmesi ile deneylerle bağlantılı işlemleri içeriyordu.

EVA’lara katılan astronot ve kozmonotlar, katılım sayısına göre EV-1 ve EV-4 arasında isimlendiriliyor. Uzay istasyonundan ayrılmadan önce Keşif Görevi 45’in kumandanı olan Padalka, EV-1 olarak çıktığı görevde mavi çizgili Orlan uzay giysisi giydi. EV-2 olan Kornienko da yine mavi çizgili mavi giysili uzay giysisiyle ona eşlik etti.

Uzay boşluğunda biyoloji deneyi

WAL3 anteni [NASA TV]
WAL3 anteni [NASA TV]
İkili, ilk olarak Zvezda Hizmet Modulü üzerindeki tırabzanları düzenledi. Beş dakika süren bakımın ardından Hizmet Modulü’nün 2 nolu penceresini sildi. Pencere, uzay istasyonuna mürettebat ve kargo taşıyan uzay araçlarının roketlerinden saçılan materyal nedeniyle kirlenmişti.

Yine beş dakika süren temizliğin ardından, UUİ’nin Rusya bölümündeki antenleri temsil eden WAL1, WAL2 ve WAL3’e tırabzanlar yerleştirildi. Hareketin yanı sıra bakımı kolaylaştıran eklentilerin ardından antenler yerlerine sıkı sıkıya tutunmalarını sağlayan parçalarla güçlendirildi.Bu sürecin ardından kozmonotlar uzay giysilerini kontrol etti. Temizlik için kullanılan iki havlu, uzay boşluğuna yollandı.

Expose-R. [NASA]
Expose-R. [NASA]
Sonrasında, NASA’nın Expose-R deneyine geçildi. Biyolojik ve biyo-kimyasal materyal içeren büyük bir kutuyu temsil eden Expose-R, Dünya’dan taşınan örneklerin yerçekimsiz ortamda nasıl değişime uğradıklarını gözlemlemek için yapılıyor. Padalka ve Kornienko, bakımın ilk kısmının ardından değişimlerin incelenmesi için Expose-R’ın fotoğraflarını çekti.

Rusya bölümündeki plazma dalga cihazı. [iki.rssi.ru]
Rusya bölümündeki plazma dalga cihazı. [iki.rssi.ru]
İkili daha sonra Rusya’nın Obstanovka deneyine geçti. Padalka, UUİ çevresindeki plazma dalgalarını ölçen cihazın bir alıcısını söktü ve daha sonra incelenmek üzere çantasına koydu. Ardından, Rusya bölümündeki yaşam destek birimleri Vozdukh ve Elektron incelendi.

Çöp atmak için en ideal yer

Padalka, alıcı cihazı ve numuneleri içeren çantasını hava boşluğuna bıraktıktan sonra WAL4 ve WAL6 antenlerinin bakımı gerçekleştirildi.

WAL6 antenini söken Padalka, yenisi için gerekli kablo bağlantılarını yaptı ve eski anten ‘Bye bye’ mesajı eşliğinde uzay boşluğuna yollandı. Videonun kapanışını yapan çöp atımının ardından iki kozmonot uzay istasyonuna döndü.

Uzay yürüyüşü toplam 5 saat 31 dakika sürdü. NASA yakın gelecekte hizmete sokmayı planladığı 4K yayınla bu görevleri Ultra HD olarak monitörlerimize taşıyabilir.

Zvezda Hizmet Modülü. [Wikipedia]
Zvezda Hizmet Modülü. [Wikipedia]