Çarşamba, Kasım 29, 2023
More

  GoPro HERO 10 Black ile Amsterdam manzaraları

  Piyasaya sürülmesinden yaklaşık bir sene sonra sahiplendiğim GoPro 10 HERO Black ile Amsterdam semalarında yaptığım küçük deneyleri sizlerle paylaşmak istedim. Bu vesileyle, her ne kadar bu yazı bir ürün incelemesi niteliği taşımayacak olsa da, bazı görüş ve tavsiyelerimi paylaşmak istiyorum.

  GoPro HERO 4 Black kullandığım günlerin üzerinden yıllar geçtikten sonra HERO 10 Black ile ortaya çıkan farkı tecrübe etmek hakikaten çok keyifli bir deneyim. Arayüz fazlasıyla kullanıcı dostu, seçenekleri bulmak ve ayarlar ile kamera modları ve kaydedilen görüntüler arasında gidip gelmek çok kolay. Ekranda hiçbir takılma olmuyor, kamera pozisyonuna göre ekran anında dikey-yatay olarak kendini ayarlıyor (çekime başlamadan önce buna dikkat edin, hafif bir manevra siz farkında olmadan kamerayı dikey, yatay görüntüye geçirebilir).

  Aşağıda gördüğünüz videolar 2.7K, 60fps, Super View (16-34 mm) ayarlarında çekildi. Video Super View dahil beş çekim modu sunarken, fotoğraflar için üç tane geçerli. Fotoğrafları da Wide modunda çektiğim gibi videolarda olduğu gibi hiçbir editleme yapmadım.

  GoPro HERO 10 Black kullanım kolaylığı ve görüntü kalitesi bakımından oldukça başarılı. Almayı düşünenler için düşmem gereken en önemli detay, batarya. Kamera elime geçer geçmez orijinal şarj kablosu ile şarja takmama rağmen iki günün sonunda %62 seviyesini geçemedim. Google’da kısa bir araştırma sonrasında bu sorunun yaygın olduğunu, kesin çözümün de ikili batarya şarj cihazı olduğunu fark ettim. Gelin görün ki Hollanda’da bir tek Lahey mağazasında bulunduğu için kısa bir tren yolculuğu yapmam gerekti.

  DijitalX

  Amsterdam’da bir Ağustos akşamı

  Amsterdam’ın en bayıldığım özelliği, şehrin neredeyse tamamen dümdüz olması. Yürüyüş yapmayı sevenler veya bisikletçiler için gezegendeki muhtemelen en yaşanılacak şehri temsil eden Amsterdam’da karşınıza çıkan (belki birkaç tane) en yüksek eğim 30 dereceyi aşmıyor. Haliyle elinize kamerayı alıp şehrin merkezine kadar süzülmek ve yeni kameranızla deney yapmak son derece ideal.

  Şehir merkezine olmada da, bulunduğum civarda gezinirken aşağıdaki video ve fotoğrafları çektim:

  Video modu: 2.7k, 60 fps, Super view (16 mm)
  Fotoğraf modu: Wide (16-34mm).

  DijitalX
  DijitalX
  DijitalX
  DijitalX
  DCIM\100GOPRO\GOPR0042.JPG
  DijitalX
  DijitalX

  Görüntülerde parlaklığın ve görüntü kalitesinin video ve fotoğraf modlarında belirgin derecede farklı olduğunu görmek mümkün. Haliyle bu cihaz elinize geçtiğinde fotoğraf çekmeyi fazla düşünmeyeceğinizi de söyleyeyim.

  Son olarak eklemek istediğim iki detay video çekim ve bağlantılı bir aksesuar hakkında. Bataryanızın en az birkaç saat yeterli olmasını istiyorsanız çekim modu ayarlarını yapmayı unutmayın. Doğrudan 4K kalitesinde çekime başlarsanız birkaç saatlik aralıksız çekim yapmanız ek batarya olmadan mümkün olmaz. Video çözünürlüğünü 2.7K veya 1080p (Full HD) olarak belirlemek en mantıklısı olacaktır. Ek olarak, eğer kaliteli ses almak istiyor veya röportaj gibi içerikle üretmek istiyorsanız, Media Mod aksesuarını almanızı tavsiye ederim.

  GoPro HERO 10 Black üstün çekim kalitesi ve birçok çekim modu ayarı ile oldukça başarılı bir ürün. Özellikle time-lapse çekim modu ile çok eğleneceğinize eminim.

  Bu makaledeki görselleri kullanmak isterseniz, telif hakkı ihlalinde bulunmamak için iletişime geçiniz.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler