Guitar Hero’nun VR versiyonu mu geliyor?

0
3829
oculus rift 001
oculus rift 001

Facebook’un geçtiğimiz yıl 2 milyar dolara satın aldığı ve teknoloji şefliğini Doom’un yaratıcısı John Carmack’in yaptığı Oculus VR, 2016’da sanal gerçeklik başlıkları arasında patlak verecek oyun yarışını daha başlamadan kazanmış olabilir.

Game Awards etkinliğinde sahneye çıkan Oculus kurucularından genç deha Palmer Luckey, Harmonix firmasıyla beraber ‘Rock Band VR’ adını verdikleri bir oyun üzerinde çalıştıklarını belirtti. Luckey, Mart 2016’da piyasaya sürülmesini planladıkları oyun hakkında detaya girmedi.

Palmer Luckey.
Palmer Luckey.

Luckey’in üstü kapalı açıklamaları VR dünyasında kaybolmaya hazırlanan oyunseverleri meraklandırsa da, 2016’da yaşanacaklara dair ipuçları verdi. Sony Project Morpheus, Microsoft HoloLens ve Samsung Gear VR gibi ürünler arasında çıkacak sanal gerçeklik savaşına tanık olacak 2016’da hangi ürünün ne zaman, hangi fiyatla satılacağı bile kesin değil.

Luckey’in açıklamalarından Oculus VR’in yılbaşından kısa süre sonra piyasaya sürüleceği anlaşılıyor. Başlığın ABD fiyatının ise 1,500 dolar civarında olması bekleniyor.

2016 sanal gerçeklik yılı olabilir

Son kullanıcıya sunulacak Oculus Rift ve piyasada yer alacak diğer VR başlıklarına nasıl adapte olacağımızı kestirmek henüz güç. Beyinlerimize ayar çekmeye çalışacağımız süreç öncesinde en azından Google Cardboard gibi prototip ürünlerle alıştırma yapmak gerekebilir. Oculus’un Samsung telefonlarla uyumlu 99 dolarlık Gear VR ürünü de alışma süreci için tercih edilebilir.

Palmer maalesef Rock Band VR’ın ön-siparişe çıkacağı tarih hakkında da bilgi vermedi. Sahneye çıkmak yerine tweet üzerinden duyuru yapsa belki daha heyecanlı olurdu. Buna rağmen Microsoft’un E3 2015’te HoloLens ile yaptığı Minecraft sunumunun ardından oyunseverlere biraz daha beklemeleri için malzeme sunmayı başardı. VR, sadece video oyun değil ama uygulama alanında sunacağı sayısız ürünle de 2016’yı teslim alacak gibi görünüyor.