Home Uzay Astronomi Güneş tutulması hakkında öne sürülen 10 hatalı bilgi

Güneş tutulması hakkında öne sürülen 10 hatalı bilgi

27347
0
solar eclipse
solar eclipse

Yazılı tarihin başlangıcından bu yana insanlık tarihinde büyük bir öneme sahip olan tam güneş tutulması, antik medeniyetlerden modern günümüze kadar birçok inanışı da beraberinde sürükledi. Bilimsel araştırmalar ile her ne kadar güneş tutulmasının fiziksel etkilerini tam olarak analiz etmiş olsak da, küresel alanda halen yanlış bilinen birçok detay mevcut. Bunlardan 10 tanesine kısaca göz atalım:

1Tam güneş tutulmasında yayılan ışınlar körlüğe neden olabilir

11 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan tutulmada Ay’ın Dünya üzerinde oluşturduğu gölge. [NASA]

Tam güneş tutulmasında Ay’ın gövdesi güneşin önünü örttüğü zaman, yıldızın taç tabakası sadece elektromanyetik radyasyon yayar. Bazen yeşilimsi bir tonda beliren ışınlar güneş ışınlarından 1 milyon kat daha az parlaklığa sahiptir. Elektromanyetik dalgaların Güneş ile Dünya arasındaki 150 milyon kilometreyi kat ettikten ve atmosferi aştıktan sonra körlüğe neden olmaları mümkün değildir. Yine de, Güneş tutulması esnasında gökyüzüne gözlerimizi dikip bakmamamız gerektiğini çok iyi biliyoruz. Eğer bu iş için alacağınız bir gözlük kullanmadan bunu yaparsanız, retinanıza ciddi zarar verebilirsiniz.

Back
SOURCE[NASA]
Previous articleÇin dünyanın en büyük nükleer denizaltı tesisini inşa ediyor
Next articleHayır, Dünya 15 gün boyunca karanlığa bürünmeyecek
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.