Güvertesinde sekiz iskelet olan hayalet tekne Japonya kıyısına vurdu

0
3907
ghostship
ghostship

Japonya’da son yıllarda giderek artan ‘hayalet tekne’ vakalarına bir tanesi daha eklendi. Ülkenin batısında kalan Oga’da kıyıya vuran ve güvertesinde sekiz iskelet bulunan hayalet teknenin, Kuzey Kore’den kaçmaya çalışan bir diğer talihsiz göçmen grubuna ait olduğu düşünülüyor. Japon televizyonu NHK tarafından verilen bilgiye göre 7 metre uzunluğundaki teknede bulunan cesetler uzun süre önce bozulmaya başladı. Kenarında sekiz haneli bir sayı bulınan ve pervanesi kırık olan teknede balık avlamak için hiçbir ekipman bulunamadı.

Japon yetkililer, cesetlerin beş aşamalı çözülmenin üçüncü aşamasında olduğunu ve yaş ve cinsiyet belirlemenin çok zor olacağını belirtti. Söz konusu süreçte vücuttaki dokuların büyük kısmı mikroorganizmalar ve larvalar tarafından yeniyor ve kemikler ortaya çıkıyor. Dokuların kaybolduğu ‘sıvılaşma’ süreci şartlara bağlı olarak aylar veya yıllar alabiliyor. Haftalardır denizde olduğu düşünülen cesetler ise hızlı bir süreçle bozuldu.

https://twitter.com/Spaidy_Akita/status/935713223864496128

Geride bir paket sigara kaldı

Japon yetkililer teknenin henüz nereden geldiği konusunda kesin bir bilgiye sahip değil. Kaybolduğu bildirilen bir Japon teknesinin olmaması ihtimalleri K.Kore üzerinde yoğunlaştırıyor. K.Kore’nin doğu kıyıları tarafından gelmesi ve içinde bu ülkede üretildiği düşünülen bir paket sigara olması, teknenin geldiği yer hakkında ipucu veriyor. Şüpheleri artıran bir diğer bulgu, geçtiğimiz hafta sonu yine aynı yönden gelen iki cesedin kıyılara vurması. Geçtiğimiz hafta içinde sekiz K.Koreli asker Oga’nın yer aldığı Akita kıyılarına canlı olarak ulaşmayı başarmıştı.

Japonya kıyıları yıllardır hayalet teknelerle dolup taşıyor. 2014’te 65 tane tekne kıyıya vururken, bir önceki sene bu sayı 80’di. Sayıların bu kadar yüksek olması, K.Kore’de Kim Jong-Un’un giderek sertleşen yönetimine bağlanıyor. Hükümetin ülkedeki kıtlıkla baş etmek için balıkçılara baskı yaptığı ve açık denizlerde zor şartlarda avlanmayı emrettiği biliniyor.

Japonya’nın Tokai Üniversitesi’nden Yoshihko Yamada’da göre yazın sakin geçen ayların ardından hayalet tekneler Kasım’da kıyılara akın etmeye başlıyor. Güçlenen rüzgarlar, özgürlüğüne kavuşmayı hayal eden göçmenleri rotalarından çıkarıyor ve ölüme sürüklüyor.