Hapşırığını Tutan Adamın Boynu Çatladı

0
10230
neck sneeze twitter
neck sneeze twitter

Hapşırığınızı kesinlikle tutmamanız gerektiğine yönelik son derece doğru bilimsel tavsiyenin tam tersi uygulandığı zaman neler olabileceği, 34 yaşındaki bir adamın başına gelenler ile doğrulandı.

Hapşırığınızı tutmak çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği gibi beyin kanaması gibi son derece ölümcül sonuçlar doğurabilir. Öte yandan, gözleriniz açık halde hapşırırsanız gözlerinizin yuvalarından fırmalayacağını bilmeniz biraz rahatlık verebilir. Burun ve boğazdaki hava yollarının hiçbiri gözlerin arkasındaki alan ile bağlantılı değildir. Bu da hapşırığın oluşturduğu basınç ile gözlerinizin sapandan fırlarmış gibi uçup gitmesi gibi bir olasılığı imkansız kılar.

Yine de, en son yaşanan bir vakada olduğu gibi asla ve asla hapşırığınızı tutmamanız gerektiğini aklınızda bulundurmanız lazım. Oldukça sağlıklı 34 yaşındaki bir adam, hem ağız hem de burnunu kapatarak hapşırınca, boynunda bir çatırdama hissetti. BMI Case Report dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, boynundaki çatırdıyı duymasının ardından genç adam acile koştu. Dahası, yutkunmakta son derece zorluk çeken ve gırtlağında sert bir acı beliren adamın sesi değişti.

Hastanede yapılan tetkiklerde, adamın boynundan göğüs kafesine kadar baloncuk patlamasını andıran seslerin yanı sıra çatırdama sesleri geldiği tespit edildi. Bu durum, hava baloncuklarının derin doku ve kasların içine sıkıştığına işaret etti.

Ardından çekilen boyun ve göğüs röntgenleri sorunun sebebini ortaya çıkardı. Hapşırmanın ortaya çıkardığı basınç geri teperek boynun arka kısmında çatlamaya neden olmuştu.

Boyun travması, aşırı kusma ve öksürme ile ortaya çıktığı bilinen rahatsızlığın, hapşırığı tutma nedeniyle başgösterdiği anlaşıldı. Röntgende ok ile gösterilen retrofaringeal alana hava sızması sonucu şiddetli boyun ağrısının yanı sıra seste değişim yaşanmıştı.

Hastanede gördüğü tedavi sonrasında sağlığına kavuşan ve bu süreçte beslenme tüpü ve bolca antibiyotik kullanmak zorunda kalan adam, bir daha hapşırırken ağız ve burnunu kapamaması konusunda iyi bir ders aldı.

Araştırma makalesinde, “burun delikleri ile ağzı kapatarak hapşırmanın çok tehlikeli ve yapılmaması gereken bir manevra olduğu, pneumomediastinum ve kulak zarı delinmesi gibi rahatsızlıklara yol açabileceği belirtildi. Daha da kötüsü, beyin anevrizmasının yırtılmasına da neden olabilir.

Kaynak: IFLS