Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  DARPA havada yön değiştirebilen ‘akıllı mermi’ geliştirdi

  Pentagon’un özer Ar-Ge firması DARPA, hareketli hedefleri takip edebilen güdümlü mermiye ait video yayımladı. Akıllı merminin, keskin nişancılar tarafından kullanılması amaçlanıyor.

  ABD’li uzay-havacılık ve savunma sanayisi yeni nesil askeri teknolojiler geliştirme konusunda birbirleriyle adeta yarışıyor. Lockheed Martin’in geliştirdiği uzun menzilli lazer ve Boeing’in patentini aldığı ‘güç kalkanı’ teknolojilerinin ardından, DARPA keskin nişancıların hedeflerini kaçırmamasını sağlayacak ‘akıllı mermi’ geliştirdi.

  Hedefi bulma oranı maksimum olan sistemler üzerinde çalışılan EXACTO programı kapsamında geliştirilen mermi, ateşlendikten sonra hareket eden hedefleri havada yön değiştirerek takip edebiliyor. Mermi, uzun mesafeden keskin nişancıların hedefini yüzde 100 vurmasını sağlayacak ‘sihirli mermi’ olarak tanımlanabilir.

  DARPA program müdürü Jerome Dunn, ‘standart tüfeklerle ateşlenebilen EXACTO mermisinin, geleneksel mermilerin ulaşamadığı mesafe ve isabet oranıyla hedefi vurduğunu’ söyledi. Dunn, .50 kalibrelik tüfekte denenen EXACTO’nun bu alanda dönüm noktası olduğunu ve gelecekte her kalibredeki silahta kullanılabileceğini belirtti.

  EXACTO, lazer güdümlü füzelerden farksız hareket ediyor.Yapılan denemede en son atışı ilk kez tüfek kullanan birisi yaptı ve hedefi vurmayı başardı.

  [DARPA]
  [DARPA]

  Afganistan’da denenecek

  Amerikan İç Savaşı’nda kısa mesafeden yapılan 5 atıştan anca birini tutturabilen ‘metal çubuklardan’ 150 yıl sonra gelinen nokta gerçekten ‘muazzam.’ Akıllı mermilerin ABD Ordusu’ndaki tüm silahlarda kullanılma ihtimalini düşünmek ise pek iç açıcı değil.

  The Verge’de yer alan bilgiye göre, silah geçmişte birçok askeri teknolojinin denediği Afganistan’da test edilebilir. DARPA, şiddetli rüzgarları ve tozlu arazileri nedeniyle mermileri yollarından saptıran Afganistan’ın testler için ideal olduğunu düşünüyor.

  Hareket halindeki düşmanın etkisiz hale getirilmesi olasılığını ciddi ölçüde artıracak olan EXACTO, deneyimli bir keskin nişancının elinde çok daha etkili olacak.

  Akıllı merminin ilk denemesi .50 kalibrelik tüfekle ilk kez geçtiğimiz yıl yapılmıştı. En son videoda, bir keskin nişancı 7 kere, ilk kez tüfek kullanan biri ise bir kez ateş ediyor. Bir yıl içindeki gelişmeye bakıldığında, akıllı mermi projesinin başarıya ulaştığı söylenebilir.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler