Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Kripto Para Hamlesi

0
7375
andre francois mckenzie JrjhtBJ pGU unsplash scaled
andre francois mckenzie JrjhtBJ pGU unsplash scaled

Hazine ve Maliye Bakanlığı bazı haber sitelerinde yayınlanan ”Bakanlık kripto para borsalarından kullanıcılarını bilgilerini talep ediyor” şeklinde çıkan haberlere istinaden kendi sitesi üzerinden bir açıklama yaptı. Bakanlık konu ile ilgili yaptığı açıklamada bilginin MASAK için istendiğini paylaştı.

Son dönemde kripto paraların suç gelirlerini aklama ve aktarma işlemlerinde kullanılması bunun yanı sıra terörizm faaliyetlerinin gelir kaynağı olması sebebiyle MASAK’ın bu suçları takip edebilmesi ve önlemesi için kripto para borsalarından bilgi talep edebileceğini belirtti.

Masak nedir ?

Mali Suçları Araştırma Kurulu, Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı olan bir finansal istihbarat birimidir. MASAK’ın başlıca görevleri para aklama suçunu önlenmek, bunun hakkında araştırma yapmak, önlemler geliştirmek ve toplanan bilgileri işleyerek gerekli makamlara sunmaktır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan kripto para için basın açıklaması
T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı

Bakanlığın yapmış olduğu açıklama

“Bugün bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında kripto varlıklarla ilgili Bakanlığımıza yönelik bazı haberler ve yorumlar yer almıştır. Söz konusu haberler üzerine bir açıklama yapılması gerekli görülmüştür.

Günümüz dünyasında birçok ülkede mali istihbarat birimleri (Financial Intelligence Unit – FIU) suç gelirlerinin aklanmasıyla ve terörizmin finansmanıyla mücadele etmektir.

Ülkemizde bu mücadele esas itibariyle, Bakanlığımız bünyesinde Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı’nca yürütülmektedir. MASAK, anılan fonksiyonları icra edebilmek için uygulama stratejileri geliştirmekte, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon sağlamakta, görüş ve bilgi alışverişinde bulunmaktadır.

MASAK mali ve finansal birçok alanda çalışma yürütmektedir. Bu anlamda son yıllarda gündemde yer alan kripto varlıklar, özellikleri itibariyle kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağlıyor olsa da, özellikle anonim bir yapıda olmaları dolayısıyla suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanılabilmektedir.

MASAK’ın görev ve yetkileri çerçevesinde ve söz konusu suçlarla mücadele kapsamında kripto varlık alım-satım platformları gibi bu alanda faaliyet gösteren piyasa aktörlerinden konuya ilişkin olarak bilgi talep edilebilmektedir. Yapılan çalışma da MASAK’ın bahsedilen görev ve sorumlulukları içerisinde bulunmaktadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”