Los Angeles merkezli Hyperloop One firması, kısa süre önce yayımladığı raporla ‘beşinci ulaşım sistemi’ olarak kabul edilen hyperloop kullanarak İsveç’in başkenti Stockholm ile Finlandiya’nın başkenti Helsinki arasındaki 3,5 saatlik yolcuğu sadece 28 dakikaya indirebileceklerini öne sürdü.

Firmanın saatte 1.200 km’den daha hızlı hareket eden tüplü taşıma sistemini inşa etmek için gerekli gördüğü bütçe ise tam 19 milyar euro (21 milyar dolar).

Avrupa’yı anlaşıldığı kadarıyla Hyperloop’un test alanı olarak kullanmak isteyen Hyperloop One, aslına bakılırsa oldukça zorlu bir coğrafya seçmiş durumda. Belki de bilerek yapılan bu tercihin en zorlu kısımlarından biri, Baltık Denizi’nde yer alan Aland takımadaları. Öyle ki yolcuların tüp biçimli kapsüllerde yol alacağı sistemin Aland ayağı sadece 3 milyar euro tutacak.

Hyperloop One ise uçuk kaçık maliyetin hyperloop’un bölgeye kazandıracağı fiyat artışıyla dengeleneceğini düşünüyor. İstanbul’da bir gün yakınından metro geçeceğini hayal ederek gayrimenkula yatırım yapan biz garibanlar bir kenarda dursun, İskandinav’lar hyperloop’a bağlantısı olan konutlara yatırım yapmayı planlıyor.

[Hyperloop One]
[Hyperloop One]

Hükümetleri nasıl ikna edelim?

İyi bir yatırımın uzun vadede geri ödemesini çıkarması ve üstüne eklemesi için fazlasıyla başarılı olması gerektiğini bilen Hyperloop One, raporunda güven veren istatistikler sunuyor.

Aland Takımadaları’nda yer alan FS Links Ab firması tarafından hazırlanan rapora göre, Nordik Hyperloop sisteminin yılda 42.7 milyon yolcu taşıması planlanıyor. Eğer hedefe ulaşılırsa, elde edilecek bilet geliri 875 milyon euro ile 1.1 milyar euro arasında olacak.

Hyperloop One aynı zamanda inşa edilmesi düşünülen sistemin yüksek hızlı tren hattından yüzde 50-60 daha ucuza geleceğini savunuyor. Bunu destekleyen görüşler, ‘daha az sivil mühedislik gerekeceği ve yerden metrelerce yüksekte ilerleyecek elektrikli kapsüllerin bakım masrafının çok daha az olacağı.’

[Hyperloop One]
[Hyperloop One]

Ne zaman biter?

Antik Romanın kemerli su kanallarını andıracak hyperloop inşası için Baltık Denizi’nin tabanından çok sayıda sütun uzanması gerekiyor.

FS Links Ab tarafından hisse sahiplerine sunulacak detaylı incelemelerin ardından, Nordik Hyperloop sisteminin inşasına nereden başlanacağına karar verilecek. İlk deneme sistemini bu yıl içinde Las Vegas yakınlarında Nevada Çölü’nde inşa eden Hyperloop One, yıl sonuna doğru saatte 965 km hızda gerçekleştirilecek deneme yapmayı planlıyor.

[JUMPSTARTFUND/OMEGABYTE]
[JUMPSTARTFUND/OMEGABYTE]
Nordik Hyperloop sisteminin tamamlanması için öngörülen süre 12 yıl. Avrupa’da tutması halinde, hyperloop’un Rusya ve İsviçre’de de inşa edilebileceği söylentileri donanıyor. Dahası, Hyperloop One’ın rakibi Hyperloop Transportation Technologies, Slovakya hükümeti ile bu ülkede inşa edilecek sistem için ön anlaşmaya varmış durumda.

ABD’ye ne zaman inşa edilir, Türkiye’ye ne zaman gelir gibi akla birçok soru geliyor doğal olarak. Benim aklıma takılan ise saatte 1.200 km hızla ilerlerken raylardan fırlayacak bir kapsülün içindeki insanların ne hale geleceği.

Previous articleGüneş sisteminin dışında su bulutları keşfedildi
Next articleMr. Robot hayranlarına beklenmedik sürpriz
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.