Hideo Kojima yeni bir oyun stüdyosu kuracak

0
3912
kojima hideoo
kojima hideoo

Konami ilk başta reddetse de Ekim ayında Japon oyun firmasından ayrıldığı söylentileri çıkan Hideo Kajima, Nikkei’de beliren habere göre sadece ayrılmakla kalmadı ama kendi stüdyosunu kurma kararı aldı.

Kojima’nın Konami’den ayrılma haberi oyun dünyasını şaşırtan bir haber değil. Metal Gear Solid V’in yayınlanmasının ardından firma Konami’nin adını web sayfasından çıkarmış ve söylentilere göre kendisine bağlı Kojima Productions’tan birkaça çalışanın işine son vermişti. Bağları koparan son hamle ise Kojima’nın Guillermo del Toro ile beraber yenisini hazırlamak istediği korku oyunu Silent Hill’e izin verilmemesi oldu.

Konami ile Kojima arasındaki ilişkilerin berbat bir hale geldiğini gösteren en son gelişme ise oyun tasarımcısının Los Angeles’ta düzenlenen The Game Awards’a katılamaması oldu. The Game Awards yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, Kojima’nın katılımı ‘Konami avukatlarının araya girmesiyle’ iptal edildi. Konami, söylentiler üzerine Kojima’nın ‘tatilde olduğunu’ söylemişti.

MGS serisi devam edecek mi?

Kojima’nın Konami’den yakasını kurtardıktan sonra Sony Computer Entertainment ile PlayStation odaklı bir stüdyo kuracağı iddia ediliyor. MGS serisi ile dünyaca üne kavuşan Kojima, hayranlarının üzüntüsünü gidermek için ilk proje olarak Silent Hill’e yönelebilir.

Konami ise Kojima’nın ayrılmasının ardından MGS serisine devam edeceği sinyalini veriyor. Kojima’nın ayrılacağına yönelik söylentiler üzerine firmadan yapılan açıklamada, “Kojima’nın yer aldığı Konami Digital Entertainment MGS ürünleri üretmeye devam edecek” ifadesi kullanıldı.

MGS ile uçuşa geçen Konami, sadece mobil oyunlardan elde ettiği geliri 2011-2012’de yüzde 80 artırdı. Firmanın Kojima’yı bırakmak istememesi altındaki mantık da oldukça anlaşılır.