Salı, Haziran 25, 2024
More

  Hollandalı araştırmacılar vücut ısısı ile sanal para madenciliği yapıyor

  Görünen o ki insanların batarya niyetine kullanılması için yapay zeka tarafından dijital bir dünyaya hapsedilmesine gerek yok (The Matrix serisinden bahsettiğimi tabii ki anladınız). Hollandalı araştırmacı Manuel Beltran ve ekibi, küresel alanda salgın haline gelen Bitcoin çılgınlığında ödül hak eden bir girişime imza attı. Geliştirilen özel elbiseyi gönüllülere giydiren araştırmacılar, toplanan vücut ısısı ile Bitcoin madenciliği yapan bilgisayarlar için sınırsız enerji kaynağı üretmeyi başardı.

  Yakın zaman önce sivri zekalı bir Tesla kullanıcısının çok da akla yatmayan ama zekice bir yöntem keşfettiğini duyurmuştuk. Beltran’ın yaptığı deney ise çok daha başarılı bir opsiyon olarak beliriyor. Kendisi, Institute of Human Obsolescence (IoHO) enstitüsünün kurucusu. İnsanı “biyolojik işçi” haline dönüştüren elbisenin fikir babası olan Beltran, 37 gönüllünün yer aldığı 212 saat süren ilk testlerde dikkat çekici sonuçlar elde etti.

  Isıyı hasat eden elbise

  IoHO’da yapılan deneylerde elde edilen toplam 127.2 W enerji ile toplamda 16,590 veertcoin, dash, ethereum, litecoin, startcoin ve lisk çıkarıldı. Sonuçların etkileyici olduğunu söylemek gerek. Araştırmacılara göre insanlar dinlenme halinde iken 100 W enerji yayıyor ve bunun %80’i boşa gidiyor.

  IoHO tarafından yapılan açıklamaya göre, geliştirilen elbise ortaya çıkan 100 W ısıyı termo elektrik jeneratörler aracılığı ile hasat ediyor ve kullanılabilir elektriğe dönüştürüyor.

  [IoHO]

  Geleceğin distopyasında kölelere iş bulundu

  IoHO, gelecekte veri üretimi alanında insan vücudunun önemli bir rol oynayabileceğine inanıyor. Sanal para madenciliği için insanların tek yapması gereken “hiç bir şey yapmamak.” Sadece üzerinize geliştirilen elbiseyi geçiriyor ve uzanıyorsunuz. Elbise vücut ısısını topluyor ve sanal para ile ödüllendirilen insan-üretimi veri oluşturulmasını sağlıyor.

  IoHO, insan-üretimli verininin çoktandır Google ve Facebook gibi firmalar tarafından kullanıldığını ve büyük miktarlarda sermaye elde edilmesini sağladığını not düştü. Eğer teknoloji dünyasının tekelleri öncülük ediyorsa, dijital dünyanın yeni nesil iş alanının kısa zamanda büyüyeceğini söyleyebiliriz (aklına Surrogates filmi gelen var mı?).

  IoHO, bu şekilde çalışacak insanların “işsiz” sayılamayacağını düşünüyor. İleride uygulanabilir hale geldiği takdirde, binlerce insanın gönüllü olacağını söylemek de zor değil. Ne kadar kolay görünse de, insanlar yarı-zamanlı ‘silinmiş’ bir hayat yaşayacak gibi görünüyor.

  Bitcoin çıkarmak o kadar kolay değil

  Beltran, Bitcoin madenciliğini vücut ısısı ile yapmanın çok zor olduğunu ve bu yüzden BTC çıkarmadıklarını belirtti. Hesaplamalarına göre, tek bir BTC çıkarmak için 24 saat boyunca tam 4,500 kişinin elbise giyerek uzanması gerekiyor.

  Ücretsiz çalışmayı karlı bir işe çevirmek için sanal paralar önemli bir araç olabilir. Öte yandan, milyarderlerin binlerce kişiden oluşan madencilik çiftlikleri oluşturduğunu düşünmek çok fantezi olmaz. Makinelerden önce insan kendisini bataryaya çevirmek yolunda önemli bir adım atmış gibi görünüyor.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler