hong kong mc0003
hong kong mc0003

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olan Çin’de giderek büyüyen gelir adaletsizliği ve artan hayat pahalılığı, Hong Kong’daki evsiz sayısında patlama yaşanmasına neden oldu.

Verilere göre 7 milyon nüfuslu şehir-devlette yoksulluk oranı yüzde 15’e dayanmış durumda. 1 milyon insanın geçim sıkıntısı yaşadığı kentte kiraların sürekli artması evsiz sayısında patlamaya neden olurken, sokakta yaşayan çok sayıda insan çözümü 7/24 açık McDonalds restoranlarında buldu.

Dünyanın en çok milyarder barındıran kentlerinden biri olan Hong Kong’da oluşan tablo ise içler acısı. 116 McDonalds restoranında ortalama 30-40 evsiz insan günün her saatinde görülebiliyor. İçeride sigara ve alkol tüketen, tuvaletlerde yıkanan insanlar McDonalds’ı restorandan çok bir göçmen kampına benzetiyor. Haliyle, Hong Kong’daki McDonalds’lara ‘McRefugees’ denmeye başlanmış.

Gayrimenkul sahipliğinin 2013’te son beş yılın en düşük seviyesine indiği Çin, bu soruna nasıl çözüm bulacak belli değil. Görünen o ki, hızlı büyüme kapitalizmi de beraberinde getirmiş.

[huge_it_gallery id=”3″]

Previous articleNetflix Muhteşem Yüzyıl’ı satın aldı
Next article600 milyon Güneş gücündeki kozmik TNT
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.