Huawei Mobil Geniş Bant Araştırmaları için “X Lab“kurulduğunu duyurdu

0
3210
1480058737 KEN HU X LABS
1480058737 KEN HU X LABS

Huawei’den, üç büyük pazarda uygulama odaklı üç ayrı laboratuvar

Bin 500’ü aşkın telekom ve dikey endüstri lideri, analist ve medya mensubu, Huawei, GSMA ve GTI tarafından ortaklaşa düzenlenen “7. Mobil Geniş Bant Forumu” için Japonya’nın başkenti Tokyo’nun Makuhari Messe Toplantı Merkezi’nde bir araya geldi.

Huawei Başkan Yardımcısı ve Dönüşümlü CEO’su Ken Hu, video, ev kullanımı ve dikey pazarlarda telekom operatörlerini bekleyen üç ayrı gelişim fırsatını konu alan açılış konuşmasında; operatörlere, uygulama merkezli ağlar oluşturma ve açık ekosistemler kurulmasına yardımcı olmaları çağrısında bulundu. Hu, bu çalışmaları desteklemek amacıyla, endüstride açık ekosistemlerin hayata geçirilmesi, iş ve teknoloji alanında inovasyonun teşvik edilmesi ve mobil uygulamalar için gelecekteki kullanım örneklerini ortaklaşa keşfetmek amacıyla operatör, teknoloji sağlayıcılar ve dikey endüstri ortaklarının bir araya gelecekleri yeni araştırma platformları görevini üstlenecek X laboratuvarlarının kurulduğunu kamuoyuna duyurdu.

Hu, günlük yaşantımızdan iş dünyası ve toplumun işleyişine kadar çevremizdeki herşeyi yeniden şekillendiren mobil uygulamalar dünyasını tanımladı. Hu, uygulamaların bu kadar hızlı gelişiminin ardında, aralarında her biri de yıldırım hızıyla gelişen mobil geniş bant ağlar, sensörler, insan-makine arayüzleri, bulut bilişim, büyük veri ve AI olmak üzere kimi anahtar konumdaki kolaylaştırıcı teknolojilerin olduğunu vurguladı.

Hu, ‘’Bu teknolojiler, kimyasal tepkimeye benzer şekilde, ürün ve hizmetler için yepyeni uygulamalar oluşturmak için bir araya gelip entegre olacak ve tüm endüstrinin sayısal dönüşümünde sürükleyici bir güç olacaktır’’ dedi.

İlk gördükleri fırsatın video alanında olduğuna dikkat çeken Hu, “Video, medyada içerik aktarımında, sosyal ve profesyonel iletişimde, pazarlama gibi en popüler yöntem haline geldi. Video ve diğer görüntüler, mobil ağ trafiğinin yüzde 60’ını oluşturuyor. Eğlence videoları bu pazarın en büyük payını oluşturuyor ve bu da operatörlerin devreye girmesi için büyük bir alan açıyor. Endüstriyel uygulamalarda ise kamu güvenliği, trafik gözetimi ve lojistik alanlarında mobil video çözümleri fırsatlarla dolu. Video iletişim dünyasında canlı video yayını büyük bir küresel olay haline dönüştü” diye konuştu.

Videonun ötesinde taşıyıcılar için ikinci büyük fırsatın ise ev pazarında olduğuna dikkat çeken Hu, şöyle devam etti: “Günümüzde dünyada yaklaşık 2 milyar civarında hane bulunmaktadır. Bunlardan 1.3 milyarının geniş bant bağlantısı, 300 milyonunun ise 10Mbps’den daha düşük hızda bağlantısı vardır. Bu 1.6 milyar hane, kablosuz geniş bant için ideal bir pazardır. Bugüne kadar 100’den fazla telekom operatörü Huawei’in ‘’kablosuzdan x’e‘’ (WTTx) çözümlerini uyguladılar ve böylece 30 milyon haneye ulaştılar. Geri ödeme süresinin, sabit geniş bant ağlardan çok daha kısa süreli olduğu kanıtlandı.’’

Hu’nun tanımladığı üçüncü fırsat ise, patlama yapmanın eşiğinde olan dikey pazarlar… Sayısal dönüşümün sağlanmasında mobil şebekelerin anahtar konumda olduğunu belirten Hu, operatörleri , mobil iletişimde olanakları artıracak ve işbirliği alanında yeni bir anlayış getirecek net fırsatların belirlenmesi yönünde teşvik etti. Hu, servis sağlayıcılar ve endüstri oyuncularının yeni ve kapsamlı iş modellerine daha fazla uyum gösterebilmeleri için yakın bir işbirliği içinde çalışmaları gerektiğini vurguladı. Video, ev ve dikey pazarlarda bu fırsatları yakalayabilmek için teknoloji odaklılıktan uygulama odaklılığa geçilmesi gerektiğini söyledi. Hu’ya göre böylesi bir evrim 3 anahtar faktöre bağlı: Bağlantı, mimari ve uygulamalara olanak verecek platformlar…

1) Geliştirilmiş bağlantı

İnsanlar ve nesneler için milyonlarca yeni uygulama arasında bağlantı kurabilmek için geleceğin şebekelerinin gelişmiş bağlantı, geliştirilmiş ağ performansı ve yeni hizmetler için yeni teknolojiye ihtiyacı vardır. Örneğin HD video uygulamalarında uçtan uca 50 milisaniyenin altında bir gecikme ve 10Mbps hızında bir ağ bağlantısı gerekmektedir.

Video hizmetlerine daha iyi bir desteğin ötesinde nesneler arasında bağlantı için geniş alan IoT teknolojisi ve araçlararası bağlantı için hücresel V2X teknolojisini şebekelerin devreye geçmesi gerekiyor.

2) Uçtan uca bulut mimarisi

Gerçek bir esneklik sağlanabilmesi için uygulama merkezli bir şebekenin uçtan uca bir bulut mimarisine ihtiyacı vardır. Huawei inovasyon, müşterilerinin şebeke performansını artırmak ve toplam maliyetlerini düşürmek amacıyla çekirdekten erişime kadar- özellikle de hava arayüzlerinde, mobil şebekenin tamamen ‘’bulutlandırılmasına’’ odaklanmıştır.

3) Uygulamalara olanak verecek platformlar (PaaS)

Uygulama odaklı şebekelerin uygulamalara olanak verecek platformlara ihtiyacı vardır. Böylesi platformlar, API, veri depolaması, veri analiz yeteneğini ve bulut idaresi hizmetleri vererek şebeke kabiliyetlerini artıracak ve uygulama gelişiminin hızlandırılmasına olanak sağlayacak.

X laboratuvarları, insan ve haneyi kapsayan mobil iletişimde 3 ayrı alanın keşfedilmesine katkı sağlayacak araştırma platformları olarak tasarlanmıştır. Mobil kullanıcı deneyim laboratuvarının kısaltması olan mLab, video, canlı yayın, VR ve AR gibi yeni yeni ortaya çıkan mobil uygulamalarında sürükleyici bir kullanıcı deneyiminin nasıl sağlanabileceğine odaklanmaktadır.

vLab’lar ise dikey uygulamalara odaklanmakta ve mobil teknolojinin dikey endüstrinin tüm sayısal dönüşüm sürecini nasıl sağlayabileceğini keşfetmeye odaklanmaktadır.

X Lab yaklaşımındaki üçüncü laboratuvar olan hLab ise akıllı ev uygulamalarının geliştirilmesinde daha çok sayıda hanenin bağlanması ve geniş bant bağlantılarının artırılmasına odaklanmaktadır.

Küresel Mobil Geniş bant Forumu, 2010 yılından itibaren mobil geniş bant endüstrisi için en önemli kanaat önderi platformu olma yönünde ilerlemiştir.

Daha fazla bilgi için lütfen resmi Mobil Broadband Forum web sitesini ziyaret ediniz.

http://www.huawei.com/minisite/hwmbbf16/en/