Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Huawei ve Samsung katlanabilir telefon yarışında ilk yarışı kaybetti mi?

  Rouyu Teknoloji, söz konusu dünyada ilk katlanabilir akıllı telefonu duyurmaya geldiğinde hem Samsung hem de Huawei‘yi yenebilecek şirket olarak tarihe geçebilir. Burada gerçek bir katlanabilir ekrandan bahsediyoruz, yani ZTE Axon M ve benzeri telefonlarda gördüğümüz “katlanabilir” ekranlar değil. Üstelik, Rouyu Teknoloji şirketinin konsept telefonu Galaxy F ya da Huawei’nin kendi katlanabilir telefon cihazı kadar parlak ve geniş ölçekli olmayacak.

  Aşağıdaki göreceğiniz demo videosu katlanabilir ekranlı akıllı telefonların neden bu kadar heyecan verici olduğunu gözler önüne sermeye yeter nitelikte. Demo videodan çıkarmamız gereken sonuç ise akıllı telefon üreticilerinin cihazlarda kullanıcı deneyimi konusunda ikna edici olmaları gerektiği ve bu yeni cihazların birinci sınıf kalitede üretilmeleri gerektiğidir.

  Cihazı tanıtan kişinin ne anlatmaya çalıştığını anlamamanız normal, ancak cihazın elle tutulur bu videosu bize olayın tamamını anlatması konusunda yeterli bir sebep.

  Kolayca görebildiğiniz gibi, ekran dışarı katlandığında çok esnek görünüyor. Parlaklığı ise bir problem oluşturabilir. Evet, hem dikey hem de yatay modlarda çalışan tablet benzeri bir arayüz elde etmiş olacaksınız ancak dokunma ve gezinme söz konusu olduğunda ekran pek iyi bir deneyim sunmuyor. Bunu anlamak için ışığın ekranın yüzeyinden nasıl yansıdığına bakabilirsiniz. Bu, ekran yüzeyinin herhangi bir akıllı telefon veya tablet ekranından beklediğiniz kadar düzgün olmadığı anlamına geliyor.

  Cihazı katladığınızda, ekran dışarıda kalıyor ve normal şartlarda ön-arka ekranlar arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilmeniz gerekiyor. Bu ekranlardan bir tanesi çift lensli kamera takımının bulunduğu büyük bir çerçeveye sahip olduğu anlaşılıyor.

  Bununla birlikte, bu konsept deneyimi şimdilik gösterişten uzak duruyor olsa bile cihazda yer alan uygulamaların yeni ekran moduna geçişi sırasında bazı gecikme ve titremeler yaşadığına dikkat edin. Cihaz boyutunun küçük olmadığından bahsetmiyoruz bile ki bu da katlanabilir cihazların ilk üretilme sebeplerinden biri sayılıyor (yani büyük ekranlara alışsanız hiç fena olmaz).

  Teknoloji devleri katlanabilir telefon pazarına adım atmaya yakın… ama ne zaman?

  İlginç olan şey, henüz adlandırılmamış bu konsept cihazın Qualcomm‘un Snapdragon 8150 ile güçlendirilmiş olması. Bununla birlikte anlaşılıyor ki Galaxy S10, OnePlus 7, Pixel 4 ve diğer tüm Android telefonlar gibi telefonları güçlendiren Snapdragon 855 amiral gemisi platformunun gelecek yıl duyurulacak olan yeni pazarlama adını açıkça lanse ediyor.

  Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, ‘Rouyu Teknoloji’ gibi en azından Batı’nın teknoloji pazarında az tanınan bir şirket şu anda bu cihazı üretebiliyorsa, Samsung ve Huawei gibi devlerin ne yapacağı konusunda ciddi olarak heyecan duymalıyız diye düşünüyorum!

  Ice Universe adlı kullanıcı önümüzdeki yıl CES ve MWC fuarlarında katlanabilir telefonları piyasaya sürecek en az üç akıllı telefon markası duyurulacağını (Samsung bunlardan birisi değil) dile getirdi.

  Güncelleme: Samsung sosyal medya hesaplarında yer alan logosunu katlanabilir stili ile değiştirerek gelecek yıl katlanabilir telefon çıkaracağının sinyalini net olarak verdi. Google ve Samsung işbirliğiyle geliştirilen özel bir işletim sistemine sahip olabilir. Tasarım ve dayanıklılığı geliştirmek adına ise gelecek yıla kadar zamanları olduğu bir gerçek.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler