Home Küresel Dünya İngiliz denizaltısı Afrika yerine Florida’ya balistik füze ateşledi

İngiliz denizaltısı Afrika yerine Florida’ya balistik füze ateşledi

4641
0
hms vengeance
hms vengeance

Sunday Times of London gazetesinin geçtiğimiz hafta sonunda verdiği habere göre, Haziran 2016’da bir İngiliz denizaltısı tatbikat amacıyla savaş başlığı olmayan balistik bir füze ateşledi. Ancak teknik hatadan dolayı füze Afrika kıyılarına düşeceğine ABD’nin Florida eyaletine yöneldi.

ABD Donanması tarafından verilen bilgiye göre, ABD ve Britanya denizaltılarının bakım sonrası mürettebat ve stratejik silah değerlendirilmesi Florida’daki Cape Canaveral üssü açıklarında yapılıyor. Operasyon amaçlı konuşmanla öncesinde gerçekleştirilen değerlendirmede, silah sistemleri deneniyor.

Britanya Kraliyet Donanması, balistik füze ateşlemesini gerçekleştiren Vengeance denizaltısının dört yıl süren bakımının 2015’te sona erdiğini açıkladı.

HMS Vengeance. [Royal Navy]

Kimseden açıklama yok

Sunday Times’ın haberinin ardından medyada ‘serseri füze’ hakkında herhangi bir detay yer almadı. Florida açıklarındaki tüm füze testlerinin ise Patrick Hava Kuvvetleri Üssü ile Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü’nün doğusunda yapıldığı biliniyor. Belirlenen menzil içersinde, kamuya tehdit oluşturabilecek füzeler ateşleme sonrası imha edilebiliyor. Testler savaş başlığı olmayan füzeler ile yapılıyor.

ABD ve Britanya donanmaları tarafından şu ana kadar serseri füze hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. Doğu menzilini kontrol eden 45th Space Wing biriminin yakın dönemdeki bir raporu, 20 Haziran 2016’da bir Trident ateşlemesi yapıldığını doğruluyor. AP haber ajansı da İngiltere Savunma Bakanlığı blog sayfasından alınan bilgiye göre Haziran 2016’da HMS Vengeance’ın balistik füze testi gerçekleştirdiğini doğruluyor.

ABD Donanması, Florida Today gazetesine konu hakkında yorum yapmayı reddetti. Dikkat çekici detay ise üstü kapalı tutulan ateşlemenin yapıldığı ay denizaltı ateşlemelerini test etmek için yeni bir tesis açılması. Tesis, Florida açıklarındaki ateşlemeleri denetleyen Naval Ordnance Test Unit (NOTU) kontrolünde. Tesisin açılışında yer alan Britanya Kraliyet Donanması’ndan Tuğamiral Keith Beckett, “Britanya denizaltıları için yeni stratejik füze sistemlerinin geliştirildiğini ve bu üste test edileceğini” söyledi.

Trident II D5 testi. [Lockheed Martin]

Defalarca test edildi

ABD savunma ve uzay-havacılık devi Lockheed Martin tarafından geliştirilen Trident II D5, denizaltılardan ateşlenen en yeni nesil nükleer füzeyi temsil ediyor. Trident II D5, ABD’nin Ohio sınıfı ve İngiltere’nin Vanguard sınıfı denizaltılarında taşınıyor. Füzenin menzili yaklaşık 4,000 deniz mili.

LM, 1990 yılında sunulmasından bu yana Trident II D5 füzesinin başarıyla 150’den fazla test edildiğini açıkladı. LM’in web sayfasında, Trident ile elde edilen başarının diğer hiçbir balistik füze veya uzay roketi tarafından elde edilemediği ifade ediliyor. Sunday Times’a göre, 2000 yılından bu yana İngiltere’nin gerçekleştirdiği Trident deneme sayısı ise beş. Gazeteye göre testlerin bu kadar az olmasının nedeni ateşleme başına 21 milyon dolar maliyet çıkması.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Trident sistemini savunarak füzeyle uyumlu yeni nesil denizaltılara 40 milyon sterlin bütçe aktarılmasını onayladı.

HMS Vengeance, 16 nükleer balistik füze taşıyor. Denizaltının ana görevi, Britanya’yı saldırılardan korumak adına ‘nükleer caydırıcı’ görevi görmek.

Previous articleHawaii, enerjisini 2045 yılına kadar %100 yenilenebilir kaynaklardan üretecek
Next articleBüyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda ölen sansar müzede sergilenecek
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.