Çarşamba, Haziran 26, 2024
More

  İnsan midesinde açılan katlanabilir organik origami robot !

  MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü)’li araştırma görevlilerinin tasarladığı yeni katlanabilir robot ilerde bir gün insan vücudunun iç bölgelerindeki yaraları onarmada, ilaçları doğru bölgelere ulaştırmada ve kazara yutulan nesnelerin mideden çıkarılmasında kullanılabilecek. Tasarım, bir küçük mıknatıs ve özenle katlanmış olan kurutulmuş domuz bağırsağından (sosislerin dış kaplamasında kullanılır genelde) oluşuyor.

  Katlı bir şekilde hasta tarafından rahatlıkla yutulabilen kapsül, sonrasında mideye geliyor ve buradaki asidik ortam sayesinde açılıp aktifleştikten sonra çeşitli görevleri gerçekleştirmesi için harici mıknatıslar aracılığı ile yönlendirilebiliyor.

  Henüz tasarım üzerinde çalışmalar devam ediyor ancak yaratıcıları şimdiden gelecek adına ümit veren bir model olduğu kanısındalar. Bahsi geçen robotun yaratıcılarından ve MIT Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuvarı direktörü Daniela Rus’un, bu tarz robotların bir gün sağlık hizmetlerinde kullanılacağına kesin gözüyle baktığını basın konferansında söylediği şu sözlerden anlamak mümkün :

  “Vücut içerisindeki uygulamalarda küçük, kontrol edilebilir ve özellikle de bağımsız robot sistemlere ihtiyaç duyuyoruz, çünkü eğer robot bir yere bağlı ise kontrol etmesi ve doğru hedefe yerleştirilmesi ciddi manada zorlaşıyor.”

  Robot vejetaryen olsaydı daha iyiydi

  Robotun bu tarz görevlere uygunluğunun testleri için sırasında bilim insanları bir domuz midesi alıp bunun kesitini modellemişler. Midenin asidik ortamına benzer bir çevre canlandırmak adına da bu modelin içini su ve limon suyu ile  doldurmuşlar. Origami robotu yapılan testler sırasında pili bulup çıkarma görevini başarı ile tamamlamış.

  Yaratıcılardan Daniela Rus, sıradaki adımın robota sensörler ekleyerek yeniden tasarlamak olduğunu ve bu sayede robotun dışarıdan bir manyetik alan etki altında bırakılmadan kendi kendini kontrol edebileceğini de sözlerine eklemiş.

  Her şey iyi güzel ama ana maddelerden birisinin domuz bağırsağı olması robotun tüm insanlara hitap etmesini engelleyecektir. Bu doğrultuda aynı robotun ileride vegan veya vejeteryan modellerinin de yaratılması kuvvetle muhtemel.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler