‘İnsanların açgözlülüğü Dünya’yı yok ediyor’

0
3682
earth space
earth space

Stephen Hawking’in şahsen insanlık adına en doğru ve akılcı yorumları yapan insan olduğuna inanıyorum. Zekası, bilgi zenginliği ve empatisiyle güçlenen yorum gücü, modern dünyanın içinde olduğu durumu en net ve doğru şekilde özetlemesini sağlıyor.

İnsanlık için geçmişte birçok endişesini dile getiren ve gelecek için tavsiyelerde bulunan Hawking, Larry King ile gerçekleştirdiği son röportajında düşüncelerini yine doğrudan ifade etmekten çekinmedi.

King, Hawking ile bir önceki röportajını altı yıl önce yaptığında, ünlü fizikçi “İnsanlık kendisini aptallık ve açgözlülük ile yok etme tehlikesi yaşıyor” ifadesini kullanmıştı. King, geride kalan yıllarda Hawking’in düşüncelerinin değişip değişmediğini sordu. Hawking, “Şurası kesin ki daha az aptal veya açgözlü hale gelmedik” yanıtını verdi.

Sözlerine devam eden Hawking, “Altı yıl önce kirlilik ve aşırı nüfus hakkında uyarıda bulunuyordum. O zamandan bu yana bu sorunlar daha kötü hale geldi” dedi.

‘En büyük sorun kirlilik’

stephen_hawkingHawking, “En son röportajımızdan bu yana dünya nüfusu yarım milyar daha arttı ve artışın duracağına dair bir iz yok. Bu hızla giderse, 2100 yılında 11 milyar insan olacak. (Küresel) Hava kirliliği ise son beş yılda yüzde 8 artış gösterdi. Şehirlerde yaşayan insanların yüzde 80, sağlığı tehdit eden hava kirliliğine maruz kalıyor” ifadesini kullandı.

Medeniyetin içler acısı görüntüsüne rağmen, Hawking’e göre insanlığın karşılaştığı en büyük sorun hava kirliliği ve bu soruna karşı bir adım atılmış değil.

Hava kirliliği ve atmosfere yayılan CO2 miktarı artıyor. Küresel ısınmanın tehlikeli boyutlara ulaşmasını engelleyemeceğiz.”

‘Yapay zeka insan ırkından bağımsız kalabilir’

urban_cityHawking, iş gücü ve hizmet kabiliyetleri ve üstün zekası sebebiyle beraber yaşamaya başlayacağımız yapay zeka hakkında geçmişte birçok uyarıda bulunmuştu. Kendisine bu konu hatırlatıldığında, düşüncelerinin değişmediğini tekrarladı.

Teknoloji elde etmenin büyük bedelleri olacağını söyleyen Hawking, “Devletler yapay zeka silahları temin etmek için yarışa girmiş görünüyor. Yapay zekaya sahip uçaklar ve silahlar geliştiriyorlar. Öte yandan çok daha gelişmiş tıbbı tarama yöntemleri geliştirmek gibi insanlığa fayda getirecek teknolojilere öncelik verilmiyor” dedi.

Dikkat edilmesi gereken tek unsur, devletlerin yapay zekaya bakışıyla sınırlı kalmıyor. Hawking’e göre ‘yapay zeka insan ırkından daha hızlı gelişme özelliğine sahip. Dahası, insanlara ihtiyaç duymadan varlığını sürdürebilir.

İnsanlar eskisinden daha az aptal veya açgözlü değil.

AI_techBu noktada, Hawking bir çizgi çekmemiz gerektiğine inanıyor. “Makineler kendi kendilerine evrim geçirecek kritik aşamaya eriştiklerinde, amaçlarının insanlıkla aynı olup olmayacağını bilemeyiz.”

Hawking, Kanarya Adaları’nda kendi adına düzenlenen Stamus Festivali’nde King’in sorularını yanıtladı. Ölümcül ALS hastalğıı ile 50 yıldır yaşamayı başaran Hawking, ‘kendisini neyin ayakta tuttuğu’ sorulduğunda, “Cevaplamak istediğim sorular var” ifadesini kullandı.

İnsanlık için en büyük nimetlerden biri olan Hawking’e uzun ömürler diliyorum ve son olarak geçmişteki tavsiyelerinden birini hatırlatmak istiyorum.