Instagram’dan stalker’ları yıkan karar: Takip içeriği kaldırılıyor

0
4484
erik lucatero unsplash instagram dijitalx stalker
erik lucatero unsplash instagram dijitalx stalker

Instagram, kullanıcıların faaliyetlerinin diğer kullanıcılar tarafından görülmesini sağlayan “Takip” içeriğini kaldıracağını duyurdu.

Sosyal medyada insanların paylaşımlarını ve faaliyetlerini takip edenlere, “izini sürmek” anlamından türeyen “stalker” deniyor. Neredeyse tüm sosyal medya kullanıcılarının bilinçli veya bilinçsiz en az bir kez stalker moduna girdiğini söylemek yanlış olmaz. Öte yandan, Instagram doğrudan stalker’lara hizmet eden “Takip” içeriğini kaldıracağını açıkladı.

7 Ekim’den itibaren geçerli olacağı açıklanan değişiklik kapsamında, Instagram kullanıcıları takipçilerinin kendi paylaşımlarından bağımsız faaliyetlerini görmelerini sağlayan “Takip” sayfası kaldırılacak (her ne kadar açıklama bu şekilde olsa da küresel alanda bu uygulama ne zaman etkin olacak belirsiz).

Instagram’ın sahibi olan Facebook tarafından yapılan açıklamada, “Takip içeriğinin komunitemiz için artık kullanışlı olmadığı için” devre dışı bırakıldığı ifade edildi. Instagram ise “Keşif” içeriğinin yeni yerler ve insanlar keşfetmek için kullanıldığını, “Takip” içeriğinin ise giderek azalan bir ilgi gördüğünü belirtti.

Sunduğu şeffaflık nedeniyle geçmişte gizlilik tartışlamarına neden olan Takip içeriği, özellikle “mikro aldatma” faaliyetlerinin tespit edilmesi için kullanılıyordu. Örneğin, bir kişi sevgilisinin ilgi gösterdiği veya kaçak ilişki yaşadığı bir diğer kişiyi Takip sayfasındaki beğenilerinden fark edebiliyordu.

Takip içeriği aynı zamanda arkadaşlıkların sona ermesinden de sorumlu tutuldu. Paylaşımları arkadaşları tarafından “görülmediği veya meşgul oldukları gerekçesiyle” beğenilmeyen kullanıcılar, arkadaşlarının paylaşım esnasında aslında aktif olduklarını yine Takip sayfasındaki etkileşimlerden anlayabiliyordu.

Takip sayfası aynı zamanda kullanıcıların belli kişiler üzerinde casusluk yapmak ve hatta ünlülerin kimleri takip ettiğini anlamak için de kullanılıyordu.

iOS Before Following
Takip ve Siz içerikli eski Instagram düzeni. [Techcrunch]

Daha özel bir platform

Takip sayfası, beğenileri ve bildirimleri görmenizi sağlayan kalp ikonuna bastığınız zaman beliren iki seçenekten birini temsil ediyor. Sağ tarafta kendinizi ilgilendiren faaliyetleri görürken, sol tarafta yer alan Takip arkadaşlarınızın sizden bağımsız beğeni ve yorumlarını gösteriyor(du).

Instagram’ın aldığı karar ile gizliliğe daha fazla önem veren bir platforma dönüşmesi bekleniyor. BuzzFeed News’e açıklama yapan Instagram Ürün Müdürü Vishal Shah, “kullanıcıların kendileri ile bilgilerin Takip kısmına düştüğünden genelde habersiz olduğunu” ifade etti. Bu da içeriğin kaldırılmasında muhtemelen etkili oldu.

Facebook adına Digital Trends’e açıklama yapan bir yetkili de, “İnsanların birbirleriyle etkileşimini güçlü kılmak için yenilikler yapıldığı gibi eski içeriklerin de çıkarıldığını” ifade etti.

Bunun üzerine, Instagram’ın “beğeni sayısını göstermeme” deneyinden nasıl bir karar çıkaracağı merak konusu.

İlginizi çekebilir:

https://www.dijitalx.com/2019/01/04/facebook-instagram-ve-twitterda-takip-ettiginiz-kisilerden-kurtulmanin-kisa-yolu/
https://www.dijitalx.com/2019/08/15/facebook-kullanicilarinin-ozel-konusmalarini-dinledigini-itiraf-etti/