‘İnternet hızı Twitch için yetersiz kalıyor’

0
4739
LOL uniq djx
LOL uniq djx

İstanbul’da çok sayıda gencin internet bağlantı hızı yetmediği için Twitch kullanamadığını söyleyen oyunsever Ertuğrul Aydoğdu, firmaların fiber altyapı reklamlarıyla insanları kandırdığını savunuyor.

İstanbul’da Nisan ayı sonunda Nvidia, Asus ve Aral Game tarafından gerçekleştirilen Mortal Combat X etkinliği, yeni nesil oyunseverlerin akınına uğramıştı. Yakından takip ettiğim etkinlikte ağırlığı 20’li yaşların başındaki gençlerden oluşan kalabalık çeşitli ödüller için birbirleriyle kapıştı ve saatlerce oyun oynadı. Turnuva boyunca ödül dağıtılan etkinlikte dikkatimi çeken oyunculardan biri başarılı dansıyla dikkat çeken Ertuğrul Aydoğdu oldu.

Oyun etkinliklerini yakından takip eden Ertuğrul ile kısa süre önce Nvidia GeForce Garage etkinliğinde yeniden karşılaştık. Merakını fark edince hemen Twitch’te neler yaptığını sordum. Cevabı beklediğimin tersine oldukça olumsuzdu. İstanbul’un birçok bölgesinde internet altyapısının yetersiz olduğunu söyleyen Aydoğdu, arkadaşlarıyla beraber bu konuda ‘ümitsiz olduklarını’ söyledi. Zira, fiber altyapının 4G için de yetersiz olduğunu uzmanlar belirtmişti.

Kendisine etkinliklere olan ilgisini ve oyun dünyasına bakışını sordum. Dansıyla GTA V kazandığını da hatırlatarak, bir etkinlikte karşınıza çıkarsa ona bu konuda rakip olmamanızı öneririm.

Ertuğrul Aydoğdu, 20 yaşında bir oyunsever.
Ertuğrul Aydoğdu, 20 yaşında bir oyunsever.
Oyun turnuvalarını ve etkinlikleri ne sıklıkta takip ediyorsun?

Oyun turnuvalarını çok severim ama izlemiyorum çünkü izlerken üzülüyorum ben niye orda değilim diye. Etkinlikler İstanbul Avrupa yakasında olduğu sürece katılıyorum ancak karşıda veya şehir dışında olursa katılmam çok zor tabii ki de. Bu tür etkinliklere katılmamın en büyük sebebi yeni yeni insanlarla tanışmak.

Video oyunların bu kadar gelişmesi gençlere neler kazandırıyor?

Ben 20 yaşındayım. ben oyunları eğlence amaçlı oynuyorum ama benden yaşça küçük kardeşlerim bu işi biraz ciddiye alabiliyor. Özellikle online oyunlarda kendilerini kaybedip küfür edebiliyorlar 🙂 aslında burada görev bizim gibi abilere düşüyor. Onlara yol gösterip bu oyunların sadece eğlence amaçlı olduğunu ve dünyanın sonu olmadığını öğretmemiz gerekir.

Twitch’e ne kadar meraklısın?

Evet Twitch’e vakit ayırıyorum ve her oyuncunun da vakit ayırıp günde bir saatliğine de olsa bakıp takip etmesini öneririm. Oyunlar hakkında bilmediklerimi orada öğrendim. Eğlence amaçlı olarak Siv HD’yi çok iyi bir yayıncı olarak görüyorum. Boş zamanlarımda çayımı alıp onu izliyorum ve çok eğleniyorum.

Eğitici olarak da Gosu’yu beğeniyorum. Bir League of Legends (LOL) oyuncusu olduğum için çoğunlukla bu iki ismi takip ediyorum. Ama gel gelelim en can alıcı noktaya. Twitch de yayın yapmayı o kadar çok istiyorum ki anlatamam. Ama ne yazık ki İstanbul gibi bir şehrin göbeğinde de otursam fiber desteği alamıyorum ve bu çok canımı sıkıyor.

Bağlantı sorununun aşılacağını düşünüyor musun? 

Ben bu sorunun aşılacağını düşünmüyorum, yani umudumu yitirdim. Ben ve benim gibi bir sürü genç bu durumdan payını aldı. Bir tabir vardır ya hani gençlerin önünü açalım diye aksine bizim ülkede gençlerin önünü kapatıyorlar yeterli desteği vermiyorlar.

TTNET’in reklamında her yerde fiber sloganı atıyorlar ve Vodafone fiber internet reklamında ise interneti olmayan ev milattan önceki evlere benzetilmiş. Peki ben bunlara soruyorum nerde altyapınız? Altyapı işini tam anlamıyla halletmeden neden fiber reklamları yapıp pazarlamaya başlıyorsunuz? Yazık İstanbul gibi bir şehirde oturup fiber desteği alamamak kadar kötü bir şey olamaz.

Türkiye’de dijital sporlar ve oyun fuarları sence ne kadar iyi ve yeterli?

Ortalamanın altında diyebiliriz ama hiç yoktan iyidir. yapılan etkinlikler çok iyi özellikle gamein etkinlikleri çok iyiydi az yapılıyor ama yapıldığında tam yapılıyor. gamein etkinliğinde gtx970 ve gtx980 gibi fiyatları uçuk ekran kartlarını hediye olarak vermeleri beni çok etkiledi ve ozaman ben kendime yeni bir bilgisayar toplamalıyım dedim ve topladım da. Bu gibi etkinlikler gençlere ilham verir ve güzel bir pazarlama örneğidir. mesela ben o etkinlikten sonra bilgisayar toplamaya karar verdim.

En çok hangi tür oyunları beğeniyorsun? Merakla beklediğin bir oyun var mı?

Strateji ve Korku oyunlarını en çok beğeniyorum. Korku olarak Silent hill, Penumbra, Amnesia, Doom, Alien gibi serileri çok seviyorum. Strateji olarak da Total War serisi çok hoşuma gidiyor. En çok beklediğim oyunlar Silent Hills P.T, Lost Planet 3, Doom 4, Rise of The Tomb Raider ve Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands.

Bunlarda başı çeken tabii ki Slent Hill. Gizemli dünyası ve konusuyla ve muhteşem müzikleriyle burada Akira Yamaoka’nın hakkını vermek lazım. Ayrıca bir parantez açarsak mükemmel besteleriyle Silent Hill serisine hayat verdiğini söyleyebilirim. Silent Hills P.T durdurulduğu söylendi ama ben inanıyorum ki yapımı devam edecektir ve Silent Hill severlerin tekrar kalbini çalacaktır.

Sanal gerçeklik (VR) başlıkları satışa sunulduğunda alacak mısın?

VR başlıkları için daha çok erken daha onların bir 10 seneye ihtiyacı var ne yazık ki almayı düşünmüyorum.