Pazar, Haziran 23, 2024
More

  İnternetin yeni eğlencesi: Geyik öldüren dağ aslanı

  Facebook’ta belirmesinin ardından YouTube’daki kopyala-yapıştırcılar tarafından farklı başlıklarda çoğaltılarak servis edilen bir ‘vahşi doğa’ sahnesi, son günlerin en çok izlenen videosu oldu.

  Videonun kaynağı, California’daki birçok ulusal parka ev sahipliği yapan ormanlık alanın dibinde yer alan Hillsborough. Bölge sakinlerinden Peter Rauenbuehler, gece vakti verandasından gelen sesler üzerine uyanıyor ve kapısının önünde avını sürükleyen bir dağ aslanı görüyor.

  Rauenbuehler, ertesi gün Nest güvenlik kamerası tarafından çekilen görüntüleri Facebook sayfasına koyuyor. Ardından, her gün beliren sayısız videonun aksine kapı önünde yaşanan vahşi doğa sahnesi hızla yayılıyor.

  ‘Kendimizi haklı çıkarıyoruz’

  Dağ aslanın ait videoya rastlamadan önce, birkaç katil balinanın bir köpekbalığını yediği videoyu gördüm. Dağ aslanı videosu YouTube’da en az 10 videoda yer alırken, katil balinalara ait video 3 kopya halinde ve izlenme sayısı 200 bini geçmiyor.

  Aradaki fark ne diye düşündüğümde, cevap çok net kendisini gösteriyor: Bir tanesinde vahşet çok daha belirgin.

  Bu noktada Cnet yazarı Chris Matyszczyk’in yorumunu çok doğru buluyorum:

  “İnsanlar hayvanların birbirlerine acımasız davrandıklarını görmekten hoşlanıyor… Bence bu kendini haklı çıkarma durumu. Pis şeylerin olup bittiği bu videoları izlemek, insanları birbirlerine karşı acımasız olmak konusunda kötü hissetmemeye itiyor.”

  Şiddet bilinçaltımıza, kemiklerimize işlemiş durumda ve bunu kabul ettiğimizin de aslında farkındayız. Ara sıra çıkıp insanlık numarası adı altında topluca yaygarayı koparıyoruz. Ancak bu da sadece aynı şeylerin bir gün bizim de başımıza gelebileceği ‘korkusuyla’ oluyor. İnsanlıktan değil.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler