Salı, Temmuz 16, 2024
More

  iOS 14 İşitme Engelli Kullanıcıların Sesler İçin Uyarılar Ayarlamasını Sağlıyor

  iOS’un en son sürümüne işitme ve görme bozukluğu olan kişiler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış birkaç akıllı özellik eklendi. Bu yenilik hemen hemen her kullanıcı için yararlı olabilir.

  En ilgi çekici yeni özellik belki de ‘Ses Tanıma’ olarak beliriyor. Bu, telefon kullanıcıların farkında olmak isteyebilecekleri uzun bir yaygın ses listesinden birini algıladığında bir bildirim oluşturur. Sirenler, köpek havlamaları, duman alarmları, araba kornaları, kapı zilleri, akan su, cihaz bip sesi vb. liste oldukça geniştir. Furenexo adlı bir şirket yıllar önce bunu gerçekleştiren bir cihaz üretmişti. Günümüzde bu teknolojinin yerleşik hale gelmesi memnun edici.

  Kullanıcılar, fırının sıcaklığının yükselip yükselmediğini kontrol etmek için her zaman telefonlarını kontrol etmek istemedikleri durumlarda bildirimlerin Apple Watch’larına gitmesini sağlayabilirler. Apple daha fazla insan ve hayvan sesi eklemek için çalışıyor, bu yüzden sistemin büyümesi için boş alan bulunuyor.

  Bu özelliğin işitme engelli insanlar için faydası apaçıktır, ama müziklerinde veya podcast’lerinde kaybolan ve köpeğini dışarı çıkardığını veya bir paket beklediğini unutan herkes için de iyi olabilir.

  Ayrıca ses bölümünde yeni Apple’ın “kişisel odyogram” dediği şey, farklı frekansları ne kadar iyi duyduğunuza bağlı olarak gelişen özel bir EQ ayarıdır. Tıbbi bir araç veya bu işitme kaybını veya herhangi bir şeyi teşhis etmek için değildir. Ancak bir avuç ses testi, belirli frekansların yükseltilmesi veya nemlendirilmesinin gerekip gerekmediğini söyleyebilir.

  Telefon Hareketlerini İşaret Dili Olarak Algılayacak

  Gerçek Zamanlı Metin sohbetleri temelde sesli arama protokolleri üzerinden metin sohbeti göndererek, sözlü olmayan kişiler için kesintisiz sohbetler ve acil servislere erişim sağlayan bir erişilebilirlik standartıdır. Bir süredir iPhone’lar tarafından destekleniyor, ancak artık kullanıcıların çalışması için arama uygulamasında olması gerekmiyor. Bir oyun oynarken veya video izlerken arama yapın, ve konuşma bildirimlerde görünecektir.

  İşitme engelliler tarafından kullanılması amaçlanan son özellik, FaceTime çağrılarını gruplandırmak için yapılan hızlı bir değişikliktir. Normalde video otomatik olarak konuşan kişiye geçer. Ancak elbette işaret dili sessizdir, bu yüzden video onlara odaklanmayacaktır. Yine de iOS 14’e kadar, bu durumda telefon hareketlerini işaret dili olarak tanıyacak (belirli işaretler olmasa da) ve görünümü katılımcıya uygun olarak dönüştürecektir.

  VoiceOver Makyajı

  Apple’ın görme yeteneği az olan veya hiç olmayanlar için erişilebilirlik özellikleri sağlamdır, yine her zaman büyümek için boş yeri vardır. On yıldan uzun süredir var olan akıllı ekran okuma özelliği VoiceOver, düzgün bir şekilde etiketlenmemiş olsalar bile, daha fazla arayüz öğelerini tanıyabilen bir makine öğrenme modeliyle ve üçüncü taraf uygulamalarının içerikleriyle geliştirilmiştir. Bu da masaüstüne doğru yol alıyor, ama henüz değil.

  iOS’un açıklayıcı vuruşları da yükseltildi. Bir fotoğrafın içeriğini analiz ederek artık daha zengin bir şekilde onları ilişkilendirebilirsiniz. Örneğin, “iki kişi oturuyor” demek yerine, “bir barda oturan iki kişi içki içiyor” veya “tarladaki köpek” yerine, “güneşli bir günde tarlada oynayan bir golden av köpeği” diyebilirsiniz. Cinsi doğru bulabileceğinden % 100 emin olmamakla birlikte, fikri anlamamız yeterli görünüyor.

  Büyüteç ve Rotor kontrolleri de güçlendirildi, ve büyük Braille metin parçaları artık otomatik olarak kaydırılacaktır.

  Görme bozukluğu olan geliştiriciler, Swift ve Xcode’un birçok yeni VoiceOver seçeneğini aldığını duymaktan ve kod tamamlama, gezinme gibi yaygın görevlerin erişilebilir olduğundan emin olmaktan mutluluk duyacaklardır.

  Apple CEO’su Tim Cook, 22 Haziran 2020 ABD, Cupertino, Kaliforniya’daki Steve Jobs Theatre’da 2020 Apple Worldwide Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) açılış konuşmasını yapıyor.
  http://www.brookskraft.com/

  Geri Dokunma

  “Geri dokunma” Apple cihazları için yeni ancak Pixel telefonlarında ve diğer cihazlarda böyle şeyler gören Android kullanıcıları için tanıdık bir özelliktir. Kullanıcıların bir kısayolu etkinleştirmek için yalnızca telefonun arkasına iki veya üç kez dokunmaları gerekir. Bu özellik, diğer eliniz köpeğin tasmasını veya bir fincan çayı tutarken ekran okuyucuyu çağırmak için süper kullanışlı olacaktır.

  Tahmin edebileceğiniz gibi, bu özellik hemen hemen herkes için yararlıdır, çünkü her türlü kısayolları veya görevleri gerçekleştirmek için özelleştirebilirsiniz. Ne yazık ki özellik şu an için FaceID özellikli telefonlar ile sınırlıdır, bu da iPhone 8 ve SE kullanıcılarını diğerleri arasında soğukta bırakıyor. Gizli bir dokunma donanımı olmadığını hayal etmek zor. iPhone’ların en başından beri içinde bulunan ivmeölçerleri kullandığı neredeyse kesin bir gerçektir.

  Apple, SE gibi yepyeni bir telefonda mümkün olmayan bildirim genişletmeleri gibi bazı özellikleri belirli bir nedenle rehin tutmaya yabancı değildir. Ancak erişilebilirlik için tasarlanmış bir özellik ile bunu yapmak olağandışı bir durumdur. Şirket, arka dokunuş düğmesinin diğer cihazlara doğru yol alacağı ihtimalini hesaba katmadı, ama bu fikre de bağlı kalamazdı. Bu yararlı özelliğin yakında daha yaygın bir şekilde kullanılacağı düşünülüyor, bunu elbette ki zaman gösterecek.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler