Cumartesi, Mayıs 18, 2024
More

  iOS 8 ile gelen tüm yeni içerik ve uygulamalar

  Apple, ilk olarak WWDC konferansında özellikleri hakkında bilgi sunduğu yeni mobil işletim sistemi iOS 8’i sundu. Bir önceki versiyonuna göre birçok yeni özellik içeren iOS 8, gözlerden kaçırılmaması gereken içerik ve uygulamalara sahip.

  Apple, yeni mobil işletim sistemi iOS 8’i yeni telefonlarının ABD’de satışa çıkmasından iki gün önce sundu. iOS 8, sesli mesajların ve videoların metin mesajlarını eklenmesine izin veriyor, iCloud üzerinden tüm iOS cihazları üzerinde veri paylaşımı şansı sunuyor, Aile Paylaşımı içeriğiyle cihazların kontrolünü artırıyor ve çoklu ekran özelliğiyle e-posta yazarken bir mesaja da cevap vermenize izin veriyor. Uzayıp gidecek listede dikkat çekici yeniliklerden biri, Android dünyasının bir numaralı klavye uygulaması SwitfKey’in de iOS 8 ile enetegre olması.

  Apple kullanıcılarının karşısına çıkacak temel özellikler günlük yaşamda birçok kolaylık sağlayacak. Ancak iOS 8 sadece bir önceki versiyonun tüm noksanlarına yama atmakla kalmıyor, yeni ve tecrübeli kullanıcıların mobil cihazlarını keyifli ve pratik bir şekilde kullanmalarını sağlayacak önemli içerik ve uygulamalar yer alıyor. Bunlara kısaca değinmemiz gerek:

  İçerikler:

  Elle ışık ayarı: Kameranızla bir fotoğraf çekerken odaklanmak istediğiniz noktayı parmağınızla dokunarak seçtiniz. Ancak halen istediğiniz netliği alamazsanız, elinizle ışık ayarı da yapabileceksiniz. Odağı belirten çerçevenin yanında beliren güneş sembolünü yukarı veya aşağı çekerek, parlaklığı kontrol edebileceksiniz. Bu özellik, odaklanma esnasında parmağınızı basılı tuttuğunuz zaman aktif olan AE/AF otomatik odaklanma kilidiyle uyumlu çalışıyor.

  Enerji tüketim kontrolü: iOS 8, hangi uygulamanın ne kadar güç harcadığını gösterecek. Ayarlar>Kullanım seçeneğinin altında belirecek olan batarya kullanımında uygulamaların 24 saatlik veya 1 haftalık enerji tüketimi görülebilecek.

  Her detayı kaydedin: iOS’in Messages uygulamasında yer alan ‘detaylar’, yaptığınız konuşmalarda eklemiş olduğunuz tüm fotoğrafları ve videoları tek bir ekranda görmenizi sağlayacak. Göndermiş olduğunu fotoğraf ve videoların yanı sıra, detaylar ekranında aldığınız paylaşımlar da gösterilecek. Eğer arşivinizi silmediyseniz, bir nevi geçmişinizi gösteren arşiv uzayıp gidecek. Eğer bellekte yer açmak isterseniz, silmek istediğiniz bir paylaşımın üzerine tıklayıp sil komutu vermeniz yeterli.

  Spotlight artık daha güçlü: Apple’ın iOS’e entegreli arama motoru Spotlight, iOS 8’de çok daha gelişmiş bir şekilde karşınıza çıkacak. Ana ekranı aşağı kaydırdığınız zaman belirecek olan arama çubuğu, Wikipedia kupürleri, önerilen siteler, iTunes ve App Store içerikleri, yerel filmlere ait bilgiler sunacak. Kullanıcısının beğenileri bilerek arama sonuçları sunacak olan Spotlight, aynı zamanda mesaj geçmişinizi, e-postalarınızı ve hatırlatıcı notları da arayabilecek.

  Safari’ye RSS içeriği: Haber takip sistemi RSS, iOS 8’de pratik bir şekilde karşımıza çıkacak. En beğendiğiniz sitelerin RSS sistemine üye olduğunuzda, haberler Safari’nin Yer İmleri’nde yer alan Paylaşılanlar’da belirecek. RSS hizmetini aktif etmek için, istediğiniz siteye girecek, ardından Sık Kullanılanlar’a girerek ‘@’ sembolüne basmanız gerekiyor. Haber içeriklerini yeniden isimlendirme veya düzenleme imkanı ise bulunmuyor.

  ‘Hey Siri’: iOS 8’de sesli komut hizmeti Siri’yi aktif hale getirmek için ‘Hey Siri’ diyebilirsiniz. Siri’yi bu şekilde aktif etmek için içeriğin ayarlarındaki seçeneği aktif etmek yeterli olacak. Araba sürerken veya telefonunuz erişiminizden uzakta şarjda iken bu özelliği kullanabilirsiniz.

  Masaüstü görünüm özelliği: Her mobil kullanıcı gibi bazı web sayfalarını mobil versiyonuyla beğenmiyor olabilirsiniz. iOS 8, Dolphin tarayıcı uygulamasından bildiğimiz seçeneğin aynısını kendisi sunuyor. Artık bir web sayfasını masaüstü versiyonuyla açabileceksiniz. Söz konusu özellik, Android’de ve hatta Chrome’un iOS versiyonunda da yer alıyor. iOS 8’de aktif etmek için URL/arama çubuğuna tıkladığınız zaman belirecek seçeneğe basmanız gerekiyor.

  Web sayfasına spesifik arama yapma: iOS 8, birçok kullanıcının tek başına fark etmesi oldukça zor bir içeriğe sahip. Safari’nin ayarlarında ‘Hızlı Web Sayfası Araması’nı aktif ettiğiniz zaman, yapacağınız aramayı belli bir sayfaya yöneltebiliyorsunuz. Örneğin, sadece amazon.com veya IMDB içinde yapılacak bir arama başlatabileceksiniz.

  Paylaşım tercihlerini sıralayın: Sosyal medya ile fazlasıyla haşır neşir olanlar için iOS 8 güzel bir içerik saklıyor. Bir paylaşım yapacağınız zaman, ‘daha fazla seçenek’ ikonun tıkladığınızda, paylaşım yapılacak sosyal medya ve uygulamaları sıralayabiliyorsunuz. Örneğin Facebook’u en üstte, altına Pinterest’i, en alta ise e-porta ve Twitter’ı koyabileceksiniz.

  Medikal kimlik: Belki de iOS 8’in en önemli içeriklerinden bir tanesi, hayatınızı kurtarmaya yardımcı olacak Medikal ID. iOS 8’in sağlık uygulamalarıyla hiç ilgilenmeyecek olsanız bile, kan grubunuzu, sahip olduğunuz alerjiler veya hastalıklar hakkında bilgileri gireceğiniz tıbbi kimlik kartı, acil durumlarda inanılmaz işe yarayabilir. Acil durumda telefonunuzu kullanacak bir kişi, ekran kilitliyken acil arama seçeneğinden Medical ID’ye ulaşabilecek.

  Uygulamalar:

  Asana: Çalışma takımlarına görevleri düzenleme ve Asana dışındaki iş uygulamalarından yeni görevler belirleme imkanı veren iOS 8, görevleri tarihleri geldiğinde Uyarı Merkezi aracılığıyla bildirecek. Görevleri silmek için çöp kutusuna basmak yeterli olacak.

  Box: Çalışanlar için bir diğer öne çıkan uygulama olan Box, iOS 8’de iWork gibi diğer uygulamalarda yer alan içeriklerin de kullanılabilmesini sağlayacak. Apple, iş uygulamalarını koordine ederek işlemleri daha da kolaylaştırmayı amaçlıyor.

  Evernote: iOS 8, web sayfalarını, fotoğrafları ve belgeleri doğrudan Evernote’a aktarmanıza izin verecek. Ücretli kullanıcılar için oluşturulan ‘İlişkili Notlar’ içeriği, bir not yazarken hesabınızı tarayarak ilişkili notlar olup olmadığını arayacak.

  Google Maps: iTunes’da yer alan bilgiye göre, Google Maps 3.2.1 versiyonu iOS 8 için ‘optimize edildi.’ Ne kadar optimum olduğuna karar vermek kullanıcılara kalıyor.

  Longform: Longform, derin analiz içeren makalelere, kullanıcıların en beğendiği yazarları ve dergilere erişmelerini sağlayacak akıllı okuyucu olarak ifade ediliyor. Uygulamnın 2.0 versiyonu, internetteki içeriği filtreden geçirerek derinlemesine makaleleri karşınıza çıkaracak. Bedava olan uygulama iPad kullanıcıları için ideal görünüyor.

  Microsoft OneNote: iOS 8 ile diğer uygulamaları kullanırken web sayfalarını, fotoğrafları ve dosya eklerini Microsoft’un not alma uygulamasına ekleyebileceksiniz.

  Storehouse: Fotoğraf paylaşım platformu Storehouse, iOS 8 sayesinde Apple cihazlarında bulunan fotoğraf albümlerinden fotoğraf seçimini kolaylaştıracak. iOS 8 için hazırlanan versiyonun aynı zamanda ‘daha hızlı ve iyi bir tasarıma sahip olduğunu’ ifade ediliyor.

  Not: iOS 8’i gözden geçirdikten sonra yükleme yapmaya karar verdiyseniz cihazınızı yedeklemeyi unutmayın: Ayarlar>iCLoud>Saklama/Yedekleme seçeneğinden ‘iCloud Yedekleme’yi aktif edin ve ‘Şimdi Yedekle’ye basın.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler