iPhone 6’ya hidrojen yakıtlı hücre teknolojisi

0
3716
fuel Cell apple 001
fuel Cell apple 001

Intelligent Energy tarafından geliştirilen iPhone 6’ya uyumlu hidrojen yakıtlı enerji hücresi, telefona bir hafta enerji sağlıyor.

Britanya merkezli Intelligent Firm, Apple kullanıcılarının şarj sorununu büyük ölçüde aşacak bir teknoloji geliştirdiğini duyurdu. iPhone 6 kasasına uyumlu olarak geliştirilen hidrojen yakıtlı hücre, telefonun bir haftalık enerji ihtiyacını karşılıyor.

Intelligent Energy, hidrojen yakıtlı hücrenin geliştirilmesi aşamasında Apple ile doğrudan çalışmadığını belirtirken, The Telegraph sitesinde yer alan bilgiye göre firmanın Macbook Air ve iPhone protoripleri üzerinde çalıştığı tahmin ediliyor. Firmanın Apple ile Ar-Ge alanında işbirliği olduğu ise biliniyor.

İlk olarak Hindistan’daki dizel yakıtlı jeneratörleri değiştirmek için kullanılacak olan hidrojen yakıtlı hücre teknolojisi, hidrojen ve oksijenin bir araya gelmesiyle oluşan kimyasal reaksiyonun oluşturduğu elektriğe dayanıyor. Reaksiyon sonucu elektrik üretilirken, atık olarak su buharı ve ısı ortaya çıkıyor.

Haftada sadece bir şarj

upp_001Intelligent Energy, aynı teknolojiye dayanarak çalışan Upp adlı iPhone şarj cihazını geçtiğimiz yıl sunmuştu. Üretilen yakıt hücresi ise iPhone 6’nın tasarımını bozmadan kasası içine yerleştirilebiliyor. Güncellemenin tasarımda gerektirdiği tek değişim, ısı ve su buharının atılması için açılacak delikler.

Intelligent Energy CEO’su Henri Winand, ‘hidrojen yakıt hücresini iç tasarımı bozmaması için son derece ince yaptıklarını, aynı zamanda şarj edilebilir bataryanın da korunduğunu’ belirtti. Winand, geçmişte benzeri denenmemiş olan teknolojinin kullanım kolaylığını artırmak adına önemli bir adım olduğunu savunuyor.

Extreme Tech sitesine göre geçmişte iç tasarımlarını değiştirerek lityum iyon bataryalar ile uyum sağlayan yakıt hücreleri denendi. Ancak Loughborough merkezli Intelligent Energy’nin teknolojisi sadece açıklık gerektirecek bir tasarım değişimi sunuyor.

Fuel cells

Tek kullanımlık kartuşlar satılabilir

MacRumors ve diğer kaynaklara göre, hidrojen yakıt hücre telefonun kulaklık çıkışı aracılığıyla yakıt tazeliyor. Donanımın bu kapsamda nasıl özelleştiği ve kulaklık çıkışının diğer fonksiyonlar için kullanılıp kullanılamadığı belirsiz.

fuel_Cell_apple_002Apple söz konusu hakkında açıklamada bulunmazken, Intelligent Energy’nin teknolojisinini patentini alıp almadığı da belirsiz. İki firmanın anlaşması halinde Apple’ın iPhone ve diğer cihazlarında büyük maliyet gerektirecek bir dönüşüme girişeceği ise düşük bir ihtimal olarak beliriyor.

Intelligent Energy’nin iPhone 6 için tek kullanımlık kartuşlar satmayı düşündüğü de söylentiler arasında. Kartuşlar telefonun altına takılacak ve bir haftalık kullanım süresi sunacak.

Intelligent Energy finans şefi Mark Lawson-Statham ise ‘bir partnerleri’ ile proje üzerinde çalıştıklarını ima eden açıklamalar yaparken, bu firmanın Apple olup olmadığı konusunda kesin bir bilgi yok.

MacRumors’a konuşan Zeus Capital analisti Dr. Tom McColm, Intelligent Energy’nin Apple ile yakın bir işbirliği içinde olduğunu düşünüyor. Sebebi, Apple’ın yakıt hücre teknolojisi üzerinde birçok patenti bulunması ve haliyle yoğun araştırmalar yürütmesi.

Batarya kapasitesi veya şarj sorunu, elektronik cihaz piyasındaki dengeleri değiştirecek en önemli faktörlerden biri. Apple’ın bu alanda ipleri eline almak istemesini düşünmek de yanlış olmaz.