Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  İrisi kendiliğinden soyulan bir göz yakın çekimde nasıl görülür?

  Görme bozukluğu şikayetiyle hastaneye giden 48 yaşındaki İngiliz’in, irisin kendiliğinden soyulması nedeniyle göz rengini ve görüşünü kısmen kaybettiği anlaşıldı.

  İngiltere’de bir hafta süren göz ağrısı, çift görme ve bulanıklık nedeniyle göz kliniğine giden hasta, The New England Journal of Medicine (NEJM) dergisinin haftalık quiz’ine konu oldu. Soru, aşağıdaki fotoğrafta beliren görüntünün neden kaynaklanmış olabileceğiydi.

  Seçenekler arasında irisin soyulması, gözbebeğinin soyulması, göz akının (sklera) akması ve göz merceğinin kayması verildi. Doğru cevap ise ilk seçenekti.

  Hastanın irisinin üst yarısı, kendiliğinden soyularak kendi üzerine çökmüştü. Gözbebeğinin çapını belirleyen ve şeklini koruyan iris, aynı zamanda retinanın ne kadar ışık aldığını kontrol ediyor. Bu sebeple, aydınlık ve loş ışıkta daralıp genişliyor. Haliyle, irisi kayan hasta hem bulanık hem de çift görme sorunu ile karşılaştı.

  Travmatik iridodiyaliz olarak bilinen rahatsızlığın, hasta motosikletine eşya bağlarken elastik kordonun elinden kaçması ve gözüne çarpması nedeniyle oluştuğu belirtildi. İridodiyaliz glokom önleyici spreyler düzeltilebiliyor. İleri derecede kötü vakalar ise ameliyat gerektiriyor.

  Muhtemelen, güvenliğin önemli olduğu her anda koruyucu gözlük takmak en doğru çözüm.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler