Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  IŞİD tarihi eserleri Facebook üzerinden satıyor

  IŞİD’in Suriye ve Irak’ta ele geçirdiği tarihi eserleri Facebook üzerinden satmaya çalıştığı ortaya çıktı. Örgütün bugüne kadar yağmaladığı eserlerden elde ettiği gelir ise 100 milyon dolar.

  İran’ın Press TV kanalında yer alan bilgilere göre, IŞİD’in dünyanın gözleri önünde yağmaladığı binlerce yıllık tarihi eserler sosyal medya üzerinden satışa çıkarılıyor.

  Facebook’ta satılmaya çalışılan antik eserler arasında İbranice ve Aramice el yazmaları, kilden yapılma yazma tabletler, madeni paralar ve altın heykeller bulunuyor. Facebook’un, bir kısmı sosyal medya üzerinden satılan eserler hakkında uyarıldıktan sonra satış yapılan sayfaları kapattığı belirtildi.

  IŞİD’in Facebook ve diğer sosyal medya araçlarını tercih etmesinin sebebi ise dünya genelindeki müze ve müzayede evlerinin militanlarla ticaret yapmaması konusunda ciddi şekilde uyarılması.

  Binlerce yıllık tarih karaborsada

  Asur antik kenti Nimrud’u ve Musul’daki Ninawa Müzesi’ni yağmaladıktan sonra Suriye’deki antik kent Palmira’yı ele geçiren IŞİD’in, bugüne kadar yaptığı yağmalardan 100 milyon dolar elde ettiği tahmin ediliyor. Petrolün ardından en büyük ikinci geliri tarihi eser kaçakçılığı olan IŞİD, Suriye’deki iç savaşın ve koalisyonun etkili olmayan hava operasyonlarına bakılırsa daha çok para kazanacak gibi.

  Birleşmiş Milletler’in (BM) gözü önünde yarım milyondan fazla can alan bir iç savaşın giderek güç kattığı IŞİD’in eline düşen tarihi eserler, bugün yok olmakta olan iki ülkenin geride kalan değerleri ve geçmişini temsil ediyor.

  Binlerce yıllık eserlerin IŞİD’in elinde düşmesi ve sadece parasal değerleri sayesinde bir kısmının yok olmaktan kurtulabilmesi, insanlık adına gerçekten utanç verici.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler