Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  İsviçre’nin Apple Watch’a cevabı

  Swatch’un yaratıcılarından Elmar Mock, Apple’ın ilk akıllı saati Apple Watch’un İsviçre saat endüstrisini ‘Buz Çağı’na döndürebileceğini öne sürmüştü. HYT firmasının yayımladığı videoya bakılırsa, İsviçreliler pes etmekten çok uzak.

  Apple Watch piyasaya sürüldüğü günden bu yana uzmanlardan tam not alsa da zorlu bir ekosisteme daha yeni adım atmış durumda. 2015’te 19 milyon satabileceği öngörülen akıllı saatin ilk aksiliği, dövmeler nedeniyle iyi çalışmadığının fark edilmesi oldu. Teknik olarak bakıldığında, ‘dövme sorunu’ iPhone 6 Plus’ın geçtiğimiz yıl yaşadığı bükülme sorunundan daha ciddi. Çünkü bileğinde dövme olan kullanıcı sayısının yanlışlıkla telefonunun üzerine oturma ihtimalini geride bırakacağını söylemek yanlış bir tahmin olmaz.

  Apple’ın kesin çözüm bulmaktan uzak olduğu sorun satışları belirgin olarak etkilemeyecek kuşkusuz. Öte yandan, Apple Watch’un gelmesiyle kişisel gelirin yüksek olduğu İsviçre gibi ülkelerde saat üreticileri beklendiği kadar korkmuş değil.

  Elmar Mock’un öngörüsü, yerli saat üreticilerinin Apple Watch nedeniyle büyük darbe alacağı yönünde olsa da, HYT Watches, rekabeti yaratıcılığı öne çıkarmak için iyi bir fırsat olarak görüyor. Firmanın en son modelleri arasında yer alan HYT H3’ün tanıtım videosu, Apple Watch’un üretimine ait videodan açıkçası daha etkileyici.

  Sıvılarla zaman gösteren mekanizma

  HYT’nin sayfasından aldığım bilgilere göre, saat (anlaşıldığı gibi) akıllı değil. Buna rağmen bugüne kadar rastlamadığımız tasarımı, saate Apple Watch’a bile rakip olabileceği bir özellik sunuyor.

  Videoda görülen sıvılar, efekt falan değil, tersine zamanı gösteren belirteçlerden sadece biri. 1 milimetreden daha ince bir cam tübün içinde ilerleyen biri sarı, diğeri saydam sıvılar, zıt yönde ilerliyor ve belli zaman ayarlarını temsil ediyor.

  Saatin ön kısmında yer alan rakam ve göstergeler, uydu dahil bugüne kadar kullanılan hiçbir zaman okuma teknolojisini kullanmıyor. Sıvı içeren tüpün altında yer alan dört yüzlü kolonun her biri altı saati temsil ediyor. Böylece, 24 saate tamamlanmış bir gösterge elde ediliyor.

  Kömür grisi saat, titanyum ve platin kaplama materyalden üretilmiş. 30 metreye kadar su geçirmeyen H3, 48,8 mm genişliğinde ve 16 mm kalınlığında.

  İlk olarak 2012’de sunulan saatin en son modeli olan H3’ün fiyatı 288 bin İsviçre Frank’ı (299 bin dolar). Yani bir tanesi 17 adet Apple Watch Gold Edition’un en pahalı modeline eşit.

  [HYT]
  [HYT]

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler