James Webb Uzay Teleskobu Gözlerini Açtı: İlk Fotoğrafı Ne Gösteriyor?

0
4689
JWST selfie
JWST selfie

10 milyar dolarlık bütçesi ile astronomi tarihinin en pahalı ve en gelişmiş uzay teleskobunu temsil eden James Webb Uzay Teleskobu (JWST), konumlandığı L2 noktasında ilk görüntüsünü elde etti.

Ana görselde, JWST’nin NIRCam donanımı içinde yer alan özelleştirilmiş lens ile çekilen, teleskobun aynasına ait görüntüye yer alıyor.

25 Aralık 2021 tarihinde NASA, ESA ve Kanada Uzay Ajansı’nın işbirliği ile ateşlenen JWST, L2 noktasında donanımlarını tamamen hazır hale getirdikten sonra Haziran ayında gözlemlerine başlaması bekleniyor.

Evrenin ilk zamanlarını, evrenlerin zaman içindeki evrimini ve dış gezegenlerin atmosferlerinin inceleme görevlerini üstlenecek JWST, gönderdiği ilk kareler ile James Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden Lee Freinberg’in deyimiyle “gözlerini açtı.”

Derin uzay selfie’sinin yanı sıra gözlem aşamasının ilk adımları olarak kabul edilen görüntülerde, tek bir yıldızı temsil eden 18 nokta görülüyor. Şu an JWST’nin her bir aynası tek bir teleskop gibi işlev görse de amaç hepsini beraber çalıştırmak ve HD 84406 yıldızının tek ve görkemli bir karede belirmesini sağlamak. Söz konusu sürecin bir ay sürmesi bekleniyor.

JWST ekibi şu anki aşamada Yakın Kızılötesi Kamerayı (NIRCam) kullanarak teleskobun altıgen aynalarını hizaya getirmeye çalışıyor. Bu görev için seçilmiş olmasının sebebi NIRCam’in geniş bir görüş açısına sahip olması ve diğer donanımlara kıyasla sıcağa daha toleranslı olması. JWST ekibi, teleskobun hazırlık sürecinde her şeyin yolunda olduğunu belirtiyor.

Her biri tek bir yıldızdan saçılan ışığı temsil eden 18 nokta. (NASA)

Teleskop soğudukça görüntü kalitesi artacak

JWST optik teleskop biriminin başında yer alan Feinberg, “Bir şey söylemek için erken ancak endişe verici bir durum gözükmüyor… Eğer böyle bir durum olsaydı şu ana kadar fark etmiş olurduk” ifadesini kullandı.

JWST’nin ilk fotonlarını yakaladığı haberi geçtiğimiz hafta verilmişti. Elde edilen ilk görüntüdeki karmaşık noktaları bir taneye indirmek, teleskobun bir sonraki görevi olacak.

İlk fotoğrafın detaylarına yönelik basın açıklamasında, Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nden Marshall Perrin “18 segmentin birbirleriyle yakın bağlantıda belirdiklerini ve bunun ayna düzeninin ilk konuşmanlanın ardından hizada olduğunu gösterdiğini” ifade etti. Perrin, görüntünün JWST ekibine büyük mutluluk verdiğini ve “her şeyin yolunda olduğunu” gösterdiğini belirtti.

Teleskobun aynalarının hizalanma safhası 2 Şubat’ta başladı. JWST, görüntülenmesi hedeflenen yıldızının tahmini konumuna doğru 156 farklı noktaya baktı ve gözlem 54 GB ham veriyi temsil eden 1.560 görüntü ile sonuçlandı. Her bir 18 segmentten de foton tespiti yapılmış olması, iyi bir başlangıç olarak yorumlandı.

Görseldeki bazı bozukluklar NIRCam’in şu an ideal sıcaklığın üzerinde çalışıyor olmasına bağlanıyor. NASA, teleskop istenen sıcaklığa düştüğünde bu bozulmaların ortadan kalkacağını belirtti.

Noktaların hangi ayna segmenti tarafından çekildiğini gösteren görüntü. (NASA)

Kaynak: Gizmodo