Salı, Haziran 25, 2024
More

  Juno, Jüpiter’in aurorasından gelen sesleri ‘dinliyor’

  Juno, Jüpiter etrafındaki yakın uçuşu sırasında dev gezegenin kulağa oldukça ‘ilginç’ gelen seslerini kaydetti. Bu sesler Jüpiter’in aurorasından geliyor.

  Radio/Plasma Wave Experiment (Radyo/Plazma Dalgası Deneyi) ya da kısaca Waves (dalgalar) olarak bilinen teknolojisiyle bu radyo sinyallerini alan Juno, aynı zamanda Jüpiter’in kuzey ve güney kutbunun fotoğraflarını da çekti.

  27 Ağustos 2016’da Juno, Jüpiter’in etrafında gerçekleşecek 36 yakın uçuşlarından ilkini yaptığı sırada çekilen bu fotoğraflar, Güneybatı Araştırmaları Enstitüsü’nden bilim adamı Scott Bolton’a göre “daha önce gördüklerimiz ya da hayal ettiklerimiz gibi değil“.

  Jüpiter'in kuzey kutup noktası. Güneş sisteminde daha önce görülmemiş fırtınalar göze çarpıyor.
  Jüpiter’in kuzey kutbu. Güneş sisteminde daha önce görülmemiş fırtınalar göze çarpıyor.

  Gezegenin kuzey kutup noktası diğer kısımlarına göre daha mavi ve bununla birlikte bir sürü fırtına göze çarpıyor.” diye ekledi Bolton. “Bu gezegeni Jüpiter olarak hayal etmek oldukça zor. İncelediğimiz kadarıyla bulutların gölgeleri var. Bu durum, bulutların oldukça yüksek rakımlı olduğunu ortaya koyuyor.”

  Jüpiter'in güney kutbu.
  Jüpiter’in güney kutbu.

  Juno aynı zamanda Jüpiter’in kuzey ve güney kutup noktalarının kızılötesi fotoğraflarını da çekmeyi başardı. Bu görüntüleri, Jovian Infrared Auroral Mapper yani kısaca JIRAM’a borçlu olan Juno, araştırmacılara göre daha önce hiç görmediğimiz sıcak noktaları ortaya çıkarmış oldu.

  jupiter-juno-southern-lights
  Jüpiter’in güney kutbunun kızılötesi fotoğrafı. Dünya’nın bu tarz görüntülerinin çekilmesi mümkün değil.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler