Juno uyku modundan çıkarak Jüpiter’e doğru manevra yaptı

0
3443
juno 6534
juno 6534

Dünya’nın Jüpiter’deki yeni elçisi Juno, yazılım ve motor hatasını atlatarak yeniden faaliyete geçti. Juno, Aralık ayında yapacağı ‘dalış’ için yapması gereken manevrayı itici motorlarını ateşleyerek başarıyla tamamladı.

Juno’nun gövdesindeki bilgisayarda 18 Ekim günü yaşanan yazılım sorunu nedeniyle, bilgisayar kendini otomatik olarak reboot edilmişti. Yazılım hatasının ardından, Juno’nun manevra yapmasını sağlayan itici motorlarında iki vana tutukluk yapmıştı. Juno, yaşanan sorun nedeniyle bu ay sonu yapacağı yakın gözlem fırsatını kaçırdı.

NASA, 24 Ekim Pazartesi günü TSİ 20.05’te Juno’nun yeniden yerle temas kurduğunu açıkladı. NASA Jet İtki Laboratuvarı’ndan (JPL) Rick Nybakken, ‘Juno’nun beklendiği gibi uyku modundan çıktığını ve gönderilen tüm komutlara tepki verdiğini’ söyledi. Juno proje müdürü olan Nybakken, “Aralık ayında yapılacak yakın gözlemler için Kasım içinde bilimsel donanımları hazır edeceğiz” ifadesini kullandı.

juno_59330

Hazıklık sorunsuz sürüyor

Juno, Jüpiter sistemine yapacağı ikinci dalış için ilk olarak Salı günü TSİ 21.51’de küçük bir manevra gerçekleştirdi. 31 dakika süren ateşlemede Juno saniyede 2.6 metre hıza ulaştı ve 3.6 kilo yakıt harcadı.

Juno, en yakın geçişini gerçekleştireceği 11 Aralık’ta Jüpiter’e 4,100 km kadar yaklaşacak. TSİ 19.03’te başlayacak yakınlaşmada, JunoCam görüntüleyicisi ve diğer bilimsel donanımlar Jüpiter’in atmosferi hakkında bilgi toplayacak.

Jüpiter yörüngesine 4 Temmuz 2016’da ulaşan Juno, gaz devinin kimyasal yapısı, atmosferi ve manyetosferini incelemekle görevli.