Juno uzay aracı Jüpiter’in yörüngesine başarıyla ulaştı

0
3823
junouzayaracı
junouzayaracı

Juno uzay aracının Jüpiter’in yörüngesine – – Güneş Sistemi’nin en büyük gezegenini incelemek üzere – – planlanan doğrultuda girmesinden sonra NASA’nın görev kontrol merkezinde görevin bu başarılı aşaması büyük bir sevinçle kutlandı.

Juno bu uzun görevde kendisi adına en önemli ve en riskli aşamayı tamamladı. Görevine devam edebilmesi için güneş enerjisine ihtiyacı olan uzay aracı yüzünü Güneş’e doğru döndürdü.

“Jüpiter’e hoşgeldin” Juno

Heyecanlanmamak elde değil, ne başarı hikayesi ama!

NASA’nın JPL merkezinde radyodan gelen “Jüpiter’e Hoşgeldin!” anonsu ile birlikte görev başındaki bilim insanları Juno’nun başarısını alkışlayıp, tezahürat ettiler ve birbirlerine sarılarak bu büyüleyici ve unutulmaz anı kutladılar.

Juno ana motorunu ateşledi, hızını yavaşlattı ve Jüpiter’in bu zor yörüngesine başarılı bir şekilde giriş yaptı. Kendisini yörüngeye taşıyarak motorunu ateşlemesi tahminen 1 saniye içerisinde gerçekleşti.

Neşeli halleriyle görülen bilim insanları görevin bu aşaması başarıyla geçildikten sonra hemen basın toplantısına yöneldiler.

Juno görevinde baş araştırmacı pozisyonunda olan Scott Bolton başarılı yörünge girişi sonrasında görev kontrol merkezinde meslektaşlarına, “Siz şimdiye kadar ki en iyi ekipsiniz! NASA’nın bu zamana kadar yaptığı en zor şeyi başardık.” diyerek hissettiklerini haykırdı.

Juno’nun bir sonraki planı

Uzay aracı 14 Ocak 2017 tarihine kadar her 53 günde bir –tahminen her 3 ayda bir – gezegenin yörüngesinde olacak. Juno bilmemiz gereken herşeyi öğrendikten tam 20 ay sonra, Jüpiter’in sert atmosferine ve ezici merkezine dalarak kendisini patlatacak.

Tabi henüz çok erken, böyle bir şeyin gerçekleşeceği vakit bizim şuan çok ilerimizde bir tarihte. Biz insanlar dev gezegen hakkında bilgi almak için istekli, arzulu ve şaşkın bir şekilde durumu takip ediyoruz ve bu sayede hepimizin nasıl buralara geldiği konusunda daha fazla bilgi sahibi olacağız.

JunoNow

Google bu başarılı görevi bir Doodle ile kutladı

Kutlamalar dünyanın her bir köşesinde hissediliyor. Google ise bu özel olay için bir eylem üzerinde çalışıyordu. Yeni bir “animasyon Doodle” güncellemesi ile bu başarıyı tüm Dünya insanlarıyla paylaştılar.

Teknoloji devi, Juno’nun sevincini paylaşmak adına ikinci bir O harfi şeklinde Google yazısı ve NASA çalışanlarının zıplarkenki mutluluklarının pikselli bir animasyon resim versiyonunu paylaştı.

google_doodle_juno

NASA’dan kısa film

NASA, Galileo’nun uyduları ve Juno’nun Jüpiter yakınlaşmasını içeren kısa bir film yayınladı.

Yaklaşık 400 yıl önce, gökbilgin Galileo beklendiği gibi Jüpiter’e yakın hareketsiz yıldızlardan bazılarını keşfetti. Daha sonra o yıldızların aslında Jüpiter’in yörüngesinde olduklarını anladı.

Şimdiye kadar, hiç kimse bu Joviyen sistemine – – mini Güneş Sistemi gibi diyebiliriz – – yakınlaşamamıştı. Fakat NASA bugün Juno uzay aracının Jüpiter’e yaklaşırkenki çekilen görüntülerinden oluşan muhteşem bir video yayınladı.