Kaçınılmaz geleceği özetleyen fotoğraf

0
3694
zuckerberg mwc2016
zuckerberg mwc2016

George Orwell’in 1984 adlı eseri, adım adım itildiği yaşam şartlarını kabullenen ve bu konuda olup biteni umursamazsa izlemekten başka bir şey yapmayan insanlığın geleceğini anlatan sayısız eserden belki de en ünlüsü.

Kitle üretimden çıkmış ürünler kadar ruhsuz, programlanmış makineler kadar yapay bir halde yaşayan insanların, firmaların kontrolünde ezildiği birçok distopya bilim-kurgu filmi ve romanı mevcut. Bunların arasından geleceğin neye benzeyeceğini tahmin etmek istersek, tabii ki fazlasıyla dijital bir korku filmiyle karşılaşacağımızı söyleyebiliriz. Tıpkı, MWC 2016’da Mark Zuckerberg’in bir kongre salonunda yürürken çekilen fotoğrafı gibi.

İlk bakışta photoshop ürünü olabileceğini düşündüğüm, ardından belki de hologramdır diyecek kadar beni şaşırtan fotoğrafı, Zuckerberg kendi Facebook hesabından paylaştı. Samsung’un Galaxy S7’yi tanıttığı etkinlikte çekilen karede, her biri kafasına Samsung Gear VR geçirmiş izleyiciler ve yanlarından sırıtarak geçen Zuckerberg görülüyor.

İzleyiciler, gerçek dünyadan kopmuş halde kablonun aktardığı canlı yayın veya videoyu izlerken, kapüşonlu çocuk bu sefer sadece tişörtüyle ve her zamanki son derece rahat, neşeli haliyle belirdi. Kablonun ucundaki dünyaya kapalı haldeki izleyiciler, yanından geçip giderken onu muhtemelen fark etmedi bile. Tablo, geleceğin düzenini yansıtır gibi.

https://twitter.com/drew/status/701558417962328064

Küresel internetin peşinde

21’inci yüzyılın yeni Bill Gates’i, dünyanın en büyük veri toplam ağının kurucusu, kişisel serveti 50 milyar doların üzerindeki kapüşonlu çocuk, yapay zeka ve sanal gerçekliğe düşkün olan ‘yeni dünya liderlerinden’ biri. Oculus’u satın aldığı ve yapay zeka laboratuvarlarının temelini attığı günden bu yana geleceğe yönelik planlarını belli eden Zuckerberg, insanların bir gün düşünce ve mesajları beyinleri aracılığıyla gönderebileceklerini öne sürmüştü.

Küresel interneti eline geçirmek konusunda azimli olan Zuck, bu alanda çalışmalar yapan Samsung ile işbirliğine giderse, bizi fazlasıyla deneysel bir gelecek bekliyor.