Kafa nakli ameliyatının tarihi belli oldu

0
3844
canaveroo 4242
canaveroo 4242

İtalyan cerrah Sergio Canavero’nun hakkında birçok spekülasyon doğuran ‘kafa nakli ameliyatı’ için tarih belirlendi. Ameliyatta Çinli bir cerrah da yer alacak.

Sergio Canavero’nun 2015 başında gündemi bolca meşgul ettiği ‘kafa nakli’ projesinin, aylar süren spekülasyonların ardından gerçek olduğu anlaşıldı. Canavero, yıllarca üzerinde çalıştığını belirttiği ‘GEMINI omurilik füzyonu’ ile ölümcül hastalıkları ve felci ortadan tamamen ortadan kaldırabileceğini söyleyerek kısa zamanda dikkatleri üzerine çekmişti.

Tıp dünyasından gelen eleştirilerin yanı sıra bir video oyununun reklamının parçası olduğu iddiaları yöneltilen Canavero, Çinli cerrahların projesine dahil olmasıyla spekülasyonların üstesinden geldi. Operasyona gönüllü olan Rus Valery Spiridonov’un, Aralık 2017’de ameliyat edileceği açıklandı.

Sergio Canavero, yönteminin işe yarayacağına inanıyor [East News]
Sergio Canavero, yönteminin işe yarayacağına inanıyor [East News]
Japon oyun dehası Hideo Kojima’nın Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain oyunu için yürütülen bir reklam kampanyası olduğu düşünülen kafa nakli, Spiridinov gibi Werdnig-Hoffman hastalığının yanı sıra ALS hastalarını tekerlekli sandalyeden kurtararak yeni bir vücuda kavuşturabilir. Çok büyük riskleri bulunan ameliyatın başarılı olması, aynı zamanda kanser ve diğer ölümcül hastalıklara sahip insanlar için de ümit olacak.

Canavero, video oyun iddialarının ardından ABD’nin Maryland eyaletinde düzenlenen Amerikan Nöroloji ve Ortopedi Cerrahları Akademisi konferansında kafa nakli operasyonunda ciddi olduğunu söylemiş ve başarılı olacaklarına inandığını belirtmişti.

‘Nobel Ödülü’nü getirecek’

Canavero’ya en az 36 saat sürmesi beklenen ameliyatta yardım edecek kişi ise farelerin ardından maymunlar üzerinde kafa nakli deneylerine başlayacağını açıklayan Xiaoping Ren. Harbin Medikal Üniversitesi’nde deneylerine devam eden Ren, 2017’ye kadar elde edeceği tecrübeyi Canavero’nun cerrahi yöntemiyle birleştirerek bir ilke imza atılmasında rol oynayabilir.

Russia Today’e bilgi veren Canavero, 11 milyon dolara mal olacak ameliyatın da Harbin Medikal Üniversitesi’nde gerçekleştirileceğini belirtti. Kendisini eleştirenleri ‘cahil’ olarak tanımlayan İtalyan cerrah, Xiaoping Ren’in yardım konusundaki istekliliğini, ameliyatın ucunda yatan Nobel Ödülü’ne bağladı.

Canavero, Batı dünyası ile her alanda mücadeleye girişen Çin’in tıp alanında da kendisini öne çıkarmak istediğini belirtti. Şüphesiz, Nobel Ödülü düşüncesi ameliyatın başarılı tamamlanmasına yönelik motivasyonu ciddi ölçüde artıracak.

AFP’ye konuşan Ren, “Eğer ameliyat öncesindeki her süreç beklediğimiz gibi tamamlanırsa ameliyat belirlenen tarihte yapılacak” dedi. Ameliyatın Çin’de yapılacak olmasından dolayı Spiridonov’un bu ülkeden temin edilecek bir kadavraya aktarılması ihtimali çok yüksek. Organ bağışlarında her ülkedeki yasalar farklı iken, 1,4 milyar nüfusuyla insandan bol bir kaynağı bulunmayan Çin, ameliyat için kullanılabilecek sayısız mahkum kadavrası sunacak.

Beyin naklinden daha kolay

Aylardır takip ettiğim haber hakkında bugüne kadar biriken bilgileri derleyip toparlarsak, en önemli girdinin bu süper riskli ameliyata gönüllü olan oyun geliştiricisi Spiridonov olduğunu söylemek gerekir. Peki genç yazılımcının kafatası yeni bir vücuda nasıl aktarılacak?

Canavero’nun amacı, kafatası ve omuriliği sıfır hasarla vücuttan ayırarak yeni vücuda nakletmek. Omuriliğin yeni vücuda uyum sağlaması için bugüne kadar hayvanlarda denenen polietilen glikol adlı kimyasal kullanılacak. Omurilik ile vücut arasındaki motor fonksiyonunu kurmak için kullanılacak kimyasalın ne kadar faydalı olacağı ise belirsiz.

Valery Spiridonov. [Ekran görüntüsü/YouTube]
Valery Spiridonov. [Ekran görüntüsü/YouTube]
En çok soru işareti doğuran bu aşamada, ameliyata kadar yüzlerce maymunun kafasını değiştirecek Xiaoping Ren’in elde edeceği tecrübe büyük rol oynayacak. Bu aşamada akla gelen ‘beyin transferi’ nakli ise iki isim tarafından reddediliyor. Nedeni, beynin kesintisiz kan desteği ile kafatasından alınarak yeni kafatasına aktarılması son derece zor bir süreç gerektiriyor.

Kafa nakli ameliyatı, sunduğu tıbbi zorlukların yanı sıra birçok etik ve psikolojik unsuru da akla getiriyor. Başka insanların organlarını alan hastaların tedavinin ardından duygu, konuşma ve tavırlarında değişim olduğu biliniyor. Hayata tutunma gücü son derece artsa da, kafa nakli ameliyatında ne gibi sonuçlar doğacağını bilmek çok güç.

Operasyonu mümkün kılan Spiridinov ise gönüllü olma konusunda son derece kararlı. Oldukça cesur olan Spiridinov, “Sanki tüm hayatım boyunca bu anı beklemiş gibiyim” diyerek sabırsızlığını da ortaya koyuyor. Kendisi için en iyisini dilemek gerekiyor. Ameliyatın ardından gelecek uzun iyileşme süreci sonunda Spiridonov’un yeni vücuduyla ayağa kalkmasını görebilirsek, Mars’a ayak basmadan önceki en inanılmaz gelişmeye tanık olabiliriz.