Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Kahvenizi bir baristadan mı, yoksa bir robottan mı almayı tercih edersiniz?

  Robotlar yitecek – içecek sektörüne yavaş yavaş giriyorlar. Daha önce robot şefler, garsonlar hatta kahve hazırlayan robot kollarla karşılaştık.

  Briggo’nun geliştirdiği “Coffee Haus” ise bir çeşit kahve makinası diyebiliriz. Ama bildiğimiz kahve makinalarından çok ileri seviyede. Tam otonom, robotik kahve makinası 1 saat içinde 100 adet gurme kahve hazırlayabiliyor. Bu normal bir cafede 4 baristanın yaptığı işe denk geliyor.

  Coffee Haus adı verilen makineye talebinizi bir aplikasyon aracılığıyla iletiyorsunuz. Kahvenizi seçerken ne kadar sert olacak, içinde ne gibi malzemeler olacak, hangi sıcaklıkta hazırlanacak hepsini belirlemek mümkün.

  Kahvenizi önceden sipariş edip, saati geldiğinde makinadan teslim alma seçeneğiniz de var. Kahveniz hazır olduğunda makina aplikasyon aracalığıyla size bir bildirim gönderiyor. Briggo şirketine göre dünyada bu düzeyde teknoloji kullanan başka bir gurme kahve makinası yok.

  Kahve satmayı hayal eden girişimciler için B planı: Mobil dükkan

  Şu anda ABD’de 7 lokasyonda kullanımda olan Coffee Haus makinalarının sekizincisi San Francisco Uluslararası Havalimanına yerleştirilecek. Şirket bugüne kadarki makinaların kendilerine ait olduğu söylüyor ama büyüme stratejileri çerçevesinde başka şirketlere lisanslama yapacaklarını da belirtiyor.

  Briggo CEO’su Kevin Nater Washington Post’a yaptığı açıklamada amaçlarının insan işgücünü azaltmak olmadığını, yüksek düzey teknolojiyle perakende ve pazarlama sektörlerinde yeni iş alanları yarattıklarını ve mesela San Francisco’daki şube için iki yeni çalışan işe aldıklarını belirtiyor.

  Bu tarz kahve makinaları aceleniz olduğunda ya da başka bir seçenek kalmadığında şüphesiz kullanışlı olabilir. Ama kalitesi aynı olsa bile; siz gerçek bir cafede gerçek bir insanın yaptığı kahveyi içmeyi mi, bir makinanın hazırladığı kahveyi satın almayı mı tercih edersiniz?

  Bence kahve içmek bir keyiftir. Böyle bir makina ne kadar ileri seviye olursa olsun, daha uzun süre, bir cafe ortamının sıcaklığının ve insan çalışanın yerini alamaz.

  Bu yazının orijinali Ozan Onat imzası ile Gelecek Şimdi sayfasında yayımlanmıştır.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler