Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Kanada’ya ‘UFO çakıldı’ iddiası

  UFO ve komplo teorisi içerikli sayfalarda bir haftadır yer edinen iddiaya göre, Kanada’nın kuzeyindeki izole bir bölgeye UFO çakıldı. Görgü tanıklarına göre ordu anında olay yerine giderek üstün teknoloji metal nesneyi kaldırdı. Kısa bir araştırma ise benim gibi meraklıları fazlasıyla hayal kırıklığına uğrattı.

  Dünya dışı akıllı varlıkların var olduğunu kabul edenler gezegenimizin de sıkça ziyaret edildiğine inanıyor. Bu ziyaretler ne amaçlı bilmemiz oldukça zor ancak dünyanın insandan izole birçok bölgesinde neden uçtuklarını açıklamak daha da zor.

  İnternete düşen en son UFO hadisesi,  Manitoba eyaletinin kuzeyindeki Jackhead kasabasına UFO düştüğü yönündeydi. Verilen bilgiler, Kanada’nın Arktik bölgesinde yer alan sadece 225 kişinin yaşadığı kasabanın bulunduğu bölgede yer alan göle 18 Şubat günü UFO çakıldığını öne sürüyordu. Tabii ki gökyüzünde birçok ışık görülmüş ve ardından yaşanan askeri hareketlilik (ne kadarı doğru bilinmez) bu olağandışı olayın ardından başlamıştı.

  Disclose.tv’de göz attığım habere göre Kanada ordusu UFO’nun çevresini sarmış, fotoğraf çekilmesini yasaklamış ve UFO’yu gölden çıkararak kaçırmış. Olay yerine ait hiçbir fotoğraf ve video olmadığı gibi Twitter’da paylaşılan heyecan dolu tweet’ler hiçbir delil içermiyor.

  Bu noktada, hayal kırıklığı yaratan iddiaya en azından mantıklı bir şekilde göz atan olmuş mu diye merak ederek Google’da 10 sn’lik bir arama yaptım ve Kanadalı bir UFO gözlemcisinin forumuna yollandım. Kendisi, sadece bir tane orijinal fotoğrafı bulunan olayın ne kadar gerçek olup olmadığını detaylı bir şekilde araştırmış. Sonuç?

  İnternet aleminin ‘heyecanlıları’

  Batı dünyasında gereğinden fazla UFO gözlemcisi var. Sayıları Türkiye’de gökyüzünde sürekli bir şeyler görüp duran insanlardan çok daha fazla. Hayatımızın en sıkıcı içeriklerinden biri olan Facebook’u daha da sıkıcı hale getirmek konusunda da oldukça başarılılar.

  Daha da kötüsü, tamamen sahte ve ilgisiz olaylara ait fotoğraf veya çizimlerle hazırlanan YouTube videoları. Kanada UFO’su hakkında hazırlanan videolardan biri ThirdPhaseOfMoon kanalında yayımlandı. 60 binden fazla izlenen video, ‘Jackhead’de birisini tanıyan birisi’ ile yapılan röportajı içeriyor. Amaç, boş görüntüler ve boş laflar ile vakit öldürmekten başka bir şey değil.

  Disclose.tv’de yer alan fotoğraflar tamamen konu ile ilgisizken, Twitter’da direkt mesajlaşma ile atıldığı izlenimi yaratılan bir fotoğraf da konmuş. Facebook’ta paylaşıldığı belirtilen fotoğrafın ne zaman ve nasıl çekildiğine dair bilgiler bulunmuyor. Sadece yalan yanlış şeyler üzerine kurulan ek değerlendirmeler söz konusu. Sözde, fotoğraf göle çakılan ve bir kısmı su yüzeyine çıkan UFO’yu gösteriyor.  Yani ordunun apar topar kaçırdığı UFO’yu…

  [Disclose.tv]
  [Disclose.tv]

  Hayır, UFO çakılmadı

  Uforum’dan aldığım bilgilere göre, Kanada Ordusu Winnipeg kentinin 300 km kuzeyindeki aynı adı taşıyan gölde rutin olarak arama-kurtarma tatbikatları yapıyor.

  Winnipeg Gölü’nün batı kıyısında yapılan tatbikatlar birkaç gün sürüyor ve geceleri tatbikata katılan uçaklar işaret veya füzesavar fişekler ateşliyor (UFO ışıkları).

  Kanada Ordusu’nun web sayfasında, en son tatbikatın 13-22 Şubat arasında yapılacağı belirtilmiş. Açıklamada operasyonların göl genelinde yapılacağı ve güçlenen Arktik koşullarda eğitime odaklanacağı belirtiliyor.

  Twitter'da olaya ait tek fotoğrafta Winnipeg Gölü'ne giden askeri araçlar görülüyor. [Disclose.tv]
  Twitter’da olaya ait tek fotoğrafta Winnipeg Gölü’ne giden askeri araçlar görülüyor. [Disclose.tv]
  Komplo sitelerinde iddia edildiği gibi Jackhead’den kimse tahliye edilmiyor. Kontrol noktalarından insanların geri çevrilmesi gibi bir durum da söz konusu değil.

  Bunları neden yazmak istediğime gelince… Kaynağı olmadan atıp tutmak ve saçmalıkları büyüterek insanların vaktini çalmak sadece ülkemiz internet medyasına özgü bir olgu değil. Maalesef bu tür içi boş haberleri sorgulamadan yayan da birçok insan mevcut. Bu tür haberler Türk sitelerine düştüğünde ne gibi trajikomik olaylar yaşandığını geçmişten biliyoruz.

  Ama internet bugün elimizde kalan en büyük ve özgür bilgi kaynağı ise onu iyi kullanmamız gerekiyor. Sahte Mars fotoğrafları yanına büyük göğüslü kadınları iliştiren sitelerden uzak durmak, UFO meraklıları için bir başlangıç olabilir.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler